more_horiz
Wiadomości

"Nie odnotowaliśmy żadnych poszkodowanych". MSZ monitoruje sytuację Polaków w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:18
Wiceszef MSZ, Marcin Przydacz poinformował, że Polacy znajdujący się w Kazachstanie są w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi. - Nie odnotowaliśmy żadnych poszkodowanych - zapewnił.
Prezydent Kazachstanu ogłosił w kraju stan wyjątkowy i nakazał wojsku i policji strzelać bez ostrzeżenia do terrorystów
Prezydent Kazachstanu ogłosił w kraju stan wyjątkowy i nakazał wojsku i policji strzelać bez ostrzeżenia do "terrorystów"Foto: PAP/EPA/ STR

Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestanci początkowo protestowali przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów, później ich postulaty przerodziły się w żądania polityczne.

O sytuację w Kazachstanie został zapytany w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ. - Kazachstan był do tej pory filarem stabilności w tej części świata, co miało znaczenie dla Chin i Rosji, ale i dla nas w kontekście np. możliwych migracji przez ten teren - mówił Przydacz. Wskazał, że system nie w pełni demokratyczny powoduje narastanie frustracji.

Marcin Przydacz przekazał, że na terytorium Kazachstanu w tym momencie znajduje się około 100 obywateli Polski. - Są oni w kontakcie z naszymi placówkami. Nie notowaliśmy żadnych poszkodowanych - dodał.
Z kolei - jak mówił - obywateli Kazachstanu deklarujących narodowość polską jest około 30 tys. - Z nimi również jest w kontakcie polska służba dyplomatyczna. Na tym etapie nie notowaliśmy żadnych śmierci - poinformował wiceminister.

Władze szukają "winnych"

Władze winią za wybuch przemocy "ekstremistów" i "terrorystów", z których część pochodzi z zagranicy. Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił w kraju stan wyjątkowy i nakazał wojsku i policji strzelać bez ostrzeżenia do "terrorystów". Na jego prośbę do Kazachstanu przybyli także żołnierze Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu, działający w ramach sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Służby bezpieczeństwa Kazachstanu zatrzymały 7939 osób w związku z ostatnimi zamieszkami - przekazał w poniedziałek resort spraw wewnętrznych tego kraju. W niedzielę media donosiły o 164 ofiarach śmiertelnych rewolty. MSW w niedzielę informowało o 5135 zatrzymanych.

Tokajew zdymisjonował rząd i obniżył ceny gazu. Pod zarzutem zamachu stanu aresztowano byłego szefa KNB Kazachstanu Karyma Masymowa.

Czytaj także:

Posłuchaj

01:08 PR3 2022_01_10-08-55-10.mp3 Wiceszef MSZ zapewnił, że polskie służby dyplomatyczne monitorują sytuację Polaków w Kazachstanie - ("Salon polityczny Trójki"/Trójka)

 

es

Zobacz także

Zobacz także