more_horiz
Wiadomości

"Mam nadzieję na szeroką współpracę". Przemysław Czarnek powołał ministra ds. projektów kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 21:47
MEiN poinformowało w poniedziałek wieczorem, że "szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych".
Przemysław Czarnek powołał prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych.
Przemysław Czarnek powołał prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych.Foto: TT @MEIN_GOV_PL

MEiN podało informację o powołaniu prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych w mediach społecznościowych.

"Cieszę się, że mogę wręczyć to powołanie. Gratuluję i mam nadzieję na szeroką współpracę polskich i amerykańskich naukowców, uczelni, Polskiej Agencji Kosmicznej, NASA oraz MEiN" - podało MEiN na Twitterze.

Prof. Krzysztof Górski pracuje w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (należącym do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA) oraz w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Czytaj także:

Mikrofalowe promieniowanie tła

Prof. Górski jest ekspertem matematycznej konstrukcji i analizy map nieba. Dokonał odkryć w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej, wielkoskalowej struktury Wszechświata i powstawania galaktyk. W ostatnich trzech dekadach zaangażowany był w dynamicznie rozwijającą się dziedzinę kosmologii - badania mikrofalowego promieniowania tła.

Był też członkiem amerykańskiego zespołu misji Planck, największego naukowego przedsięwzięcia umożliwiającego badanie mikrofalowego promieniowania tła. Misję realizowała Europejska Agencja Kosmiczna przy udziale NASA.

W swoim dorobku ma ponad 300 zrecenzowanych artykułów, które były cytowane ponad 63 tys. razy.


jb

Zobacz także

Zobacz także