more_horiz
Wiadomości

Ile przedszkoli, szkół podstawowych i średnich pracuje stacjonarnie? MEiN podało nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:40
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów, 98,8 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,6 proc. szkół podstawowych i 99,9 proc. ponadpodstawowych pracuje w trybie stacjonarnym.
MEiN podało ile przedszkoli, szkół podstawowych i średnich pracuje stacjonarnie
MEiN podało ile przedszkoli, szkół podstawowych i średnich pracuje stacjonarnieFoto: Oksana Shufrych/Shutterstock

Stacjonarnie we wtorek pracowały 15 243 placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 98,8 proc. 7 przedszkoli pracowało zdalnie, a 185 w trybie mieszanym.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, w trybie stacjonarnym pracowało 14 335 placówek, czyli 99,6 proc. Stacjonarnie pracowało także 7 801 ponadpodstawowych, co stanowi 99,9 proc.

Zdalnie pracowały 3 szkoły podstawowe. W trybie mieszanym pracowało 50 szkół podstawowych i 11 ponadpodstawowych.

Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Dane MEiN

Tydzień temu, 4 stycznia, stacjonarnie pracowało 15 381 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,7 proc. wszystkich. Cztery przedszkola pracowały zdalnie, a 50 w trybie mieszanym.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym. 

Nauka zdalna i hybrydowa

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Powrót dzieci do szkół

Jak wskazał w Polskim Radiu Gdański wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, 52 procent uczniów między 12 a 18 rokiem życia jest zaszczepionych przeciw COVID-19. W młodszej grupie od 5 do 11 lat - to niemal 8 procent. W kraju zaszczepionych jest ponad 80 procent nauczycieli i pozostałych pracowników szkół.

Resort nie zamierza w związku z pandemią przesuwać terminów ferii. Sytuacja jest jednak cały czas monitorowana - dodał wiceminister.

Posłuchaj
00:33 11494729_1.mp3 Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski o powrocie dzieci do szkół i feriach (IAR)

Zobacz także: Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także