more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: pokolenie mojej mamy przekazało dzieciom patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 19:45
Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że pokolenie jego mamy odrzucało komunizm i wpajało swoim dzieciom patriotyczne postawy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości był w Starachowicach, gdzie modlił się podczas mszy św. w intencji Jadwigi Kaczyńskiej.
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że brak rozprawy z systemem komunistycznym po 1989 roku ciągle na nas ciąży
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że brak rozprawy z systemem komunistycznym po 1989 roku "ciągle na nas ciąży"Foto: PAP/Piotr Polak

17 stycznia minie dziewięć lat od śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Z tej okazji jak co roku odprawiono mszę świętą w kościele p.w. Wszystkich Świętych. 

"Mieszkała i uczyła się w Starachowicach" 

- Chodzi o wszystko, co wiązało się z tym miastem, w którym moja mama przez kilkanaście lat mieszkała, uczyła się, najpierw w szkole, w czasach pokoju, później już na tajnych kompletach i wreszcie już po wojnie tutaj dokończyła edukację, zdała maturę. Te wspomnienia, szczególnie te wojenne stały się bardzo ważną częścią świadomości mojego świętej pamięci brata, ale także mojej, stały się częścią wychowania nas dwóch - wspominał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że jego matka działała też w podziemiu, w Szarych Szeregach, a także w Kościele. Mówił też, że misja Kościoła jest bardzo mocno związana z polskością i z dziejami naszego narodu. - I która, jeśli ten naród, nasz polski, nasz naród ma mieć przyszłość, to musi trwać i nie może być zakłócana - podkreślił wicepremier.

Podczas jego wystąpienia po mszy, cześć osób wznosiła nieprzychylne okrzyki. - Polska stała się wolna, ale niestety trzeba ze smutkiem powiedzieć, co w tym momencie słyszymy, że następcy IV Departamentu MSW, czyli tego, który walczył z Kościołem z polskością, ciągle żyją, przeszli można powiedzieć do następnych pokoleń - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Wielki błąd ciągle na nas ciąży"

Wicepremier podkreślił, że jego mama i jej rówieśnicy przygotowywali kolejne pokolenie do walki o wolność. Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział również, że brak rozprawy z systemem komunistycznym po 1989 roku "ciągle na nas ciąży". Wyraził jednak nadzieję, że w przyszłości dojdzie do takiego rozliczenia i będzie to również wypełnienie testamentu pokolenie Jadwigi Kaczyńskiej.

Posłuchaj
00:21 11504184_1.mp3 Wicepremier Jarosław Kaczyński: pokolenie mojej mamy przekazywało swoim dzieciom patriotyzm (IAR) 

- I ten wielki błąd jaki został popełniony zaraz po 1989 roku, braku kary, braku twardej rozprawy z tym wszystkim ciągle na nas ciąży. Ale wierzę, że przyjedzie czas i będzie to wykonanie także testamentu tego pokolenia do którego należała moja mama, że z tym skończymy raz na zawsze i to będzie wydarzenie dla Polski bardzo pożyteczne, budujące naszą, dobrą przyszłość - powiedział Jarosław Kaczyński.

Matka braci Kaczyńskich

Matka Jarosława Kaczyńskiego oraz nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny. 17 stycznia minie dziewięć lat od śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. 

Jadwiga Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat, nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Czytaj również:


Jadwiga Kaczyńska była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego. Napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury, znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Honorowa obywatelka Starachowic

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 r. radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także