more_horiz
Wiadomości

Nowa taktyka nielegalnego przekraczania granicy. SG: teraz odbywa się to cicho i pojedynczo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 09:49
Rzecznik straży granicznej por. Anna Michalska powiedziała, że "służby białoruskie i cudzoziemcy stosują nową technikę nielegalnego przekraczania granicy".
SG: nowa taktyka przy nielegalnym przekraczaniu granicy
SG: nowa taktyka przy nielegalnym przekraczaniu granicyFoto: Twitter/SG

Jak zauważył, do tej pory cudzoziemcy gromadzili się przy granicy, po czym razem atakowali funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami i kłodami drewna. - Funkcjonariusze na granicy zauważyli, że teraz zmienia się sposób ich działania - zaznaczyła por. Michalska.

- Teraz cicho podchodzą pod granicę, szybko przecinają concertinę i pojedynczo przechodzą na polską stronę. W momencie, kiedy funkcjonariusze zaczynają ich wyłapywać, to wtedy rozpoczyna się agresja. W naszą stronę lecą kamienie i kłody rzucane zarówno przez cudzoziemców, jak i służby białoruskie - przekazała rzecznik SG.

Forsowanie granicy

Do takiej właśnie sytuacji doszło w piątek o godz. 2.45 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. - Tam 49 agresywnych cudzoziemców forsowało granicę. Byli to sami mężczyźni. Zostali złapani i odprowadzeni na linię granicy - powiedziała Michalska. - Nikomu nic się nie stało - dodała.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., w sierpniu zaś 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Reportaż o działaniach Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy:

pkur

Zobacz także

Zobacz także