more_horiz
Wiadomości

Skrócenie kwarantanny i szersze testowanie. Szef MZ chce zmian w strategii covidowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 15:23
Na jutrzejszym spotkaniu premiera z opozycją minister zdrowia Adam Niedzielski chce przedstawić strategię walki z piątą falą pandemii koronawirusa.
Minister zdrowia: stawiamy na zwiększenie powszechności testów na koronawirusa
Minister zdrowia: stawiamy na zwiększenie powszechności testów na koronawirusaFoto: PAP/Marcin Obara

Jak mówił Adam Niedzielski, na briefingu w Poznaniu, kluczowym elementem jest zwiększenie powszechności testów, w tym możliwość ich przeprowadzania w aptekach.

- To jest odpowiedź na tę zwiększoną liczbę zakażeń. Już teraz widzimy, że w punktach, które do tej pory świeciły pustkami, pojawiają się kolejki, więc ten projekt jest w tym momencie bardzo potrzebny. Zmiana procedury pacjenta - czyli ten obowiązek w przypadku osób w tej grupie ryzyka powyżej 60 roku życia, żeby mieli okazję być obejrzeeni przez lekarza, wreszcie skrócenie kwarantanny - wyliczał szef resortu zdrowia.

Posłuchaj
00:27 11518200_1.mp3 Minister Niedzielski: już pod koniec tygodnia pierwsze apteki będą wykonywały testy na COVID-19 (IAR) 

Przebieg kliniczny

Adam Niedzielski dodał, że skrócenie kwarantanny do 7 dni to odpowiedź na sytuację pandemiczną w Europie Zachodniej, gdzie przebieg kliniczny zakażeń jest nieco szybszy niż do tej pory.

Poprzez krótszą kwarantannę resort zdrowia chce uniknąć faktycznego, długotrwałego lockdownu dla dużej grupy osób, które nie będą mogły opuścić domów. Minister zdrowia powiedział też, że w najbliższych dniach spodziewa się wzrostu liczby zakażeń do 50-60 tysięcy na dobę.

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"

pkur

Zobacz także

Zobacz także