more_horiz
Wiadomości

Nowe zalecenia dot. leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Resort zdrowia zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 16:28
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że zarówno placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej jak i inne podmioty lecznicze, które prowadzą leczenie pacjentów z COVID-19 należących do grupy ciężkiego przebiegu, będą miały możliwość pozyskania leku Lagevrio/Molnupiravir - w celu prowadzenia terapii.
MZ: placówki POZ i inne podmioty leczące pacjentów z COVID-19 mogą pozyskiwać molnupiravir
MZ: placówki POZ i inne podmioty leczące pacjentów z COVID-19 mogą pozyskiwać molnupiravirFoto: Shutterstock/Sonis Photography

Zaopatrzenie w produkt leczniczy następuje w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warunkiem realizacji dostawy - jak wyjaśnia resort - jest posiadanie nadanego numeru w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS).

Resort przypomina, że terapię należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19 u pacjenta, jednak nie później niż w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów choroby.

Kryteria włączenia pacjentów do terapii są następujące: rozpoznanie COVID-19; wystąpienie objawów COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu dni; pacjent dorosły oraz należący do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POCHP, Otyłość (BMI ≥35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej).

Kto się kwalifikuje?

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że do terapii Lagevrio/Molnupiravir nie kwalifikują się pacjenci, wobec których istnieją wskazania medyczne do hospitalizacji z powodu COVID-19.

Resort wyjaśnia, że podmiot zainteresowany pozyskaniem produktu leczniczego powinien zgłosić zapotrzebowanie na dostawy poprzez portal na stronie internetowej: https:\/\/sds.mz.gov.pl.

W przypadku wystąpienia problemów technicznych należy kontaktować się pod numerem telefonu 19239 (z sieci Play 22239 lub 515239239) lub mail: szczepionkacovid@rars.gov.pl.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także