more_horiz
Wiadomości

Niespokojna doba na granicy. Kolejne próby migrantów i hybrydowe ataki białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 09:35
Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 46 osób. Na odcinkach ochranianych przez placówki w Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano czternastoosobowe grupy migrantów.
Granica. SG zatrzymała kolejnych migrantów
Granica. SG zatrzymała kolejnych migrantówFoto: Twitter/Straż Graniczna

"Wczoraj tj. 28.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 46 osób" - podała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.

SG podkreśliła, że 14-osobowe grupy cudzoziemców, które przeszły na stronę polską, zatrzymano na odcinkach ochranianych przez placówki w Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych.

- Zatrzymani to: 19 obywateli Iraku, czterech obywateli Jemenu, czterech obywateli Afganistanu i obywatel Gwinei - przekazała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową por. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej podkreśliła, że w hybrydowych atakach na granicę swój udział i tym razem miały białoruskie służby specjalne, które uszkodziły tymczasowe ogrodzenie.

Posłuchaj
00:27 11528087_1.mp3 Por. Anna Michalska podsumowała ostatnią dobę na granicy (IAR)

Granica. Wielomiesięczny kryzys

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. było ich ponad 1,7 tys., w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

We wtorek ruszyła budowa stałej zapory granicznej. Prace odbywają się na czterech odcinkach. Cała inwestycja ma kosztować 1,6 mld zł. Instalacja - jak zapowiadają przedstawiciele rządu - będzie gotowa do czerwca.

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także