Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odzyskany. Dzieło powróciło do Polski po niemal 80 latach

Po niemal 80 latach obraz "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - To obraz wyjątkowej klasy. Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

2022-01-31, 15:30

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odzyskany. Dzieło powróciło do Polski po niemal 80 latach
Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" powrócił do Polski. Gliński: dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W poniedziałek odbyła się uroczystość prezentacji i przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu odzyskanej straty wojennej. Dzieło powróciło do macierzystej kolekcji po niemal 80 latach. Jeszcze do niedawna znajdowało się ono na liście polskich strat wojennych. Dzięki badaniom proweniencyjnym zidentyfikowano je w zbiorach Muzeum Narodowego w Sztokholmie.

- Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej. To obraz wyjątkowej klasy, który będzie niewątpliwie ozdobą Muzeum Narodowego we Wrocławiu - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" powrócił do Polski. "Wszystko zaczęło się od współpracy muzealników"

Podkreślił, że powrót obrazu do Polski był możliwy dzięki wzorowej współpracy na wielu płaszczyznach. - Wszystko zaczęło się od współpracy muzealników, pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu z resortem kultury. Pan dyrektor Oszczanowski dzięki swym badaniom zidentyfikował dzieło będące polską stratą wojenną w zbiorach innego muzeum w innym kraju i powiadomił o tym resort kultury. Dzięki zebranym z pomocą pana Roberta Hesia materiałom archiwalnym mogliśmy wszcząć i przeprowadzić z sukcesem proces restytucyjny - tłumaczył szef resortu kultury.

Zwrócił też uwagę na wzorową współpracę z Muzeum Narodowym w Sztokholmie, które - jak mówił - wykazało się otwartością, zapoznało się z dostarczonym przez resort materiałem i przeprowadziło własne badania, które potwierdziły, że obraz został w czasie wojny skradziony ze zbiorów wrocławskich.

REKLAMA

- W wyniku tego sztokholmskie muzeum narodowe oficjalnie rekomendowało rządowi szwedzkiemu zwrot dzieła do Polski. Kolejna udana współpraca miała miejsce między rządami naszych krajów. Szwecja dobrowolnie, bezwarunkowo i bezkosztowo zwróciła Polsce jej stratę wojenną - zakończył Gliński.

Posłuchaj

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

***

Obraz powstał w drugiej połowie lat 30. XVI wieku w warsztacie Lucasa Cranacha starszego (1472-1553), czołowego niemieckiego malarza i rytownika doby renesansu, silnie związanego z reformacją. Dzieło zostało ufundowane przez rodzinę kupca Konrada von Günterode i Anny z domu von Alnpeck, o czym świadczą herby umieszczone w dolnej partii obrazu.

Czytaj także:

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej