more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy. SG wskazuje na nowy trend migracyjny, szlak prowadzi przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 10:37
- Coraz więcej osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską i zostały zatrzymywane, wcześniej przyleciały ze swoich krajów do Rosji - poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Służby wskazują, że jest to nowy trend w nielegalnej migracji. 
SG wskazuje na nowy trend w migracji
SG wskazuje na nowy trend w migracjiFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

- W tym roku wyraźnie obserwujemy, że większość osób, około dwóch trzecich (zatrzymanych przez SG w Polsce - red.), przedostaje się ze swoich krajów pochodzenia do Rosji - najczęściej do Moskwy - a następnie na Białoruś i na granicę - powiedziała por. Anna Michalska. W jej ocenie to "nowy trend" w nielegalnej migracji do UE.

Z przystankiem w Moskwie

Przypomniała, że w minioną środę SG zatrzymała 4 obywateli Sri Lanki i 3 Jemenu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską.

- Migranci ze Sri Lanki przyznali, że przylecieli przez Dubaj do Moskwy, a stamtąd do Mińska. Natomiast obywatele Jemenu dostali się najpierw do Sudanu, a następnie do Moskwy. Tam nawet chcieli zostać, ale usłyszeli, że mogą sobie jechać na Białoruś, a stamtąd na Zachód - przekazała Michalska.

Poinformowała, że w styczniu tego roku SG zatrzymała 39 migrantów. W tej grupie najwięcej jest obywateli Sri Lanki - 20, następnie Syrii - 12. Pozostali zatrzymani to Kubańczycy, Palestyńczycy, a także obywatele Jemenu i Turkmenistanu.

Zostali oni umieszczeni w ośrodkach dla cudzoziemców. Część z nich złożyła wnioski o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce.

Bilans kryzysu na granicy

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Czytaj także:

Zobacz również: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także