more_horiz
Wiadomości

Dostawy broni dla Ukrainy. Premier podał, kiedy wyruszy pierwszy transport

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:29
- W przyszłym tygodniu na Ukrainę trafi pierwszy transport broni defensywnej z Polski - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie. Oglądając produkowany tam sprzęt podkreślił, że będzie on służył utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
Pierwszy transport broni na Ukrainę wyjedzie w przyszłym tygodniu
Pierwszy transport broni na Ukrainę wyjedzie w przyszłym tygodniuFoto: Twitter/@PremierRP

W Tarnowie produkowane są między innymi moździerze i granatniki, które trafią na Ukrainę. Premier mówił, że za kilka dni do naszych wschodnich sąsiadów trafi pierwsza transza sprzętu.

- Przekazujemy na Ukrainę broń defensywą. Kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich. Już w przyszłym tygodniu wyjdzie pierwszy transport - około sto sztuk - za naszą wschodnią granicę, aby państwo ukraińskie nie było bezbronne w obliczu rosyjskiej inwazji - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Moździerze i granatniki

Na pytanie dziennikarzy, co konkretnie zostanie przekazane z Polski na Ukrainę w ramach wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów odpowiedział prezes Zakładów Mechanicznych "Tarnów", Henryk Łabędź. - Będą dostarczone nasze lekkie moździerze (60 mm) oraz granatniki - poinformował.

- To nie jest produkt niesprawdzony, ponieważ 650 sztuk dostarczyliśmy już w ciągu trzech lat do Wojsk Obrony Terytorialnej, więc jest to zweryfikowane, sprawdzone - zapewnił dyrektor. Wyraził przekonanie, że jeśli dojdzie do agresji ze strony rosyjskiej, będą skuteczne na polu walki.

Działania dyplomatyczne

Podczas wystąpienia zwracał uwagę, że "bezpieczna Ukraina, bezpieczna granica to europejska i polska racja stanu". Zapewniał, że strona polska jest w kontakcie z ukraińskimi sąsiadami. Dodał też, że rząd jest po rozmowach na ten temat z wieloma przywódcami.

Mateusz Morawiecki poinformował, że w drodze do Tarnowa rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem o bezpieczeństwie na wschodniej flance UE i NATO.

- Widzimy tę narastającą presję, narastającą agresję ze strony Rosji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten kto chce być broniony, musi mieć czym się bronić. Po stronie ukraińskiej widzimy tę determinację do obrony - mówił szef rządu.

Premier o dozbrojeniu

Przypomniał, że niedawno odwiedził Kijów i - jak mówił - wyraźnie widział tę wolę obrony. Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Premier poinformował wówczas, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy pocisków przeciwlotniczych GROM, ale także lekkie moździerze oraz drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym.

Premier zaznaczył jednocześnie, że czasem brakuje sprzętu, dlatego "po naszej stronie musi być szybkość działania i sprawczość".

- Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, to po to uzbrajamy armię. Po to jest właśnie nasza armia, aby dostarczyć nam tego podstawowego dobra, jakim jest bezpieczeństwo i żołnierz musi być jak najlepiej wyposażony - mówił.

Posłuchaj
00:18 11539581_1.mp3 Premier o dostawach broni na Ukrainę: w przyszłym tygodniu wyjedzie pierwszy transport (IAR)

Szef rządu mówił, że oglądał w tarnowskiej fabryce najnowszy sprzęt. Według niego sprzęt ten budzi ogromną dumę, "kiedy się zobaczy, jakiego typu wynalazki polskie mogą mieć zastosowanie na polu bitwy".

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Premier zaznaczył, że współczesne pole bitwy to coraz więcej automatów, robotyki, a także dronów, ale także - jak podkreślił - sprzęt, który przeciwdziała tego typu najnowszej broni po drugiej stronie.

- Cieszę się, że mamy coraz więcej takich również polskich inżynierów, takich zakładów jak te tutaj w Tarnowie, które stanowią niezbędny element, niezbędne ogniwo w wyposażeniu polskiej armii - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że znaczna część sprzętu trafia na eksport. - A dzisiaj ta produkcja, która tutaj jest prowadzona, będzie służyła również utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO poprzez wsparcie naszych sąsiadów przed potencjalną agresją ze strony Rosji - powiedział Morawiecki.

Czytaj także:

Zobacz również: Antoni Macierewicz w "Sygnałach dnia" 

kp

Zobacz także

Zobacz także