more_horiz
Wiadomości

"Ostrzejsze kary dla najgroźniejszych przestępców". Ziobro zapowiada zmiany w Kodeksie karnym

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 14:35
Na konferencji dotyczącej zmian w Kodeksie karnym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że "dla najgroźniejszych przestępców przewidujemy znacznie surowsze kary".
Zbigniew Ziobro zapowiada zaostrzenie kar
Zbigniew Ziobro zapowiada zaostrzenie karFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak zaznaczył wiceminister, "to najgroźniejsi sprawcy, którzy dopuszczają się najcięższych przestępstw, stanowią realny problem i realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia, życia i podstawowych wartości ważnych dla Polaków".

Szansa dla drobnych przestępców

- Nie zaostrzamy kar za drobniejsze przestępstwa. Zdecydowanie inną polityką karną powinno kierować się państwo w stosunku do tych zdemoralizowanych, niepoprawnych sprawców, członków zorganizowanych grup przestępczych i struktur mafijnych. A inną wobec sprawców jednorazowych, którym zdarzyło się złamać prawo i popełnić przestępstwo - powiedział. - Tym drugim powinno się dawać szansę, wyciągać do nich rękę, stwarzać możliwość resocjalizacji i stosować inne wolnościowe środki, takie jak dozór elektroniczny, zamiast lokować ich w zakładach karnych - dodał.

Podkreślił, że "kiedy mamy do czynienia z groźnymi przestępstwami, bandytami, tymi, którzy dopuszczają się ciężkich przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zgwałcenia czy ciężkich przestępstw pedofilskich, tych działających w zorganizowanych strukturach, wreszcie recydywistów, zwłaszcza tych wielokrotnych, zawodowych to tam państwo powinno pokazać twardą, żelazną rękę".

- I tak jest pomyślany ten Kodeks Karny. Dla tych najgroźniejszych przestępców przewidujemy znacznie surowsze kary - podsumował Zbigniew Ziobro.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także