more_horiz
Wiadomości

"Za kilka dni będzie stanowił 100 procent przypadków koronawirusa". Rzecznik MZ o omikronie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 10:48
Jak powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, za kilka dni omikron powinien odpowiadać za mniej więcej 100 procent przypadków koronawirusa w kraju".
W Polsce zdecydowaną większość z wszystkich sekwencjonowanych próbek stanowi wariant omikron.
W Polsce zdecydowaną większość z wszystkich sekwencjonowanych próbek stanowi wariant omikron.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

- W tej chwili mamy 13,5 ty. wysekwencjonowanych przypadków genomu wirusa właśnie w wersji omikron, co stanowi 91,5 proc. wszystkich przypadków w skali ostatniego miesiąca. W skali ostatnich 7 dni wirus w wersji omikron to już jest 95 proc. wszystkich notowanych sekwencjonowanych wirusów – poinformował Andrusiewicz.

- Podkreślam: w ciągu kilku dni będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce – powiedział rzecznik MZ.

"Niepokojący wariant"

Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie w RPA. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 26 listopada zakwalifikowała go do grupy "niepokojących wariantów". Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa była delta.

W Polsce pierwszy przypadek omikronu potwierdzono 16 grudnia u 30-letniej obywatelka Lesotho, która w naszym kraju przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Dwa dni wcześniej, 14 grudnia, potwierdzono w Chinach zakażenie tym wariantem u polskiej dziewczynki, która z Warszawy samolotem przyleciała do Państwa Środka.

Nowy dane Ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek, że ostatnie badania potwierdziły 35 777 przypadków koronawirusa, w tym 3668 ponownych. Zmarło 290 osób z COVID-19 – poinformowano.

MZ przekazało, że z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 218 pacjentów.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 348 888 przypadków. Zmarło 107 757 osób z COVID-19.

Czytaj więcej:

pg

Zobacz także

Zobacz także