more_horiz
Wiadomości

Multiszczepionka najlepszą odpowiedzią na mutacje koronawirusa? Immunolog przekonuje

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:22
- Na razie nie ma badań nad szczepionką wielowariantową, ale uważam, że taka multiszczepionka sprawdzi się lepiej i zapewni nam bardzo szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym liniom koronawirusa - powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Należy opracować jedną, wielowariantową szczepionkę przeciw COVID-19 - uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska
Należy opracować jedną, wielowariantową szczepionkę przeciw COVID-19 - uważa prof. Agnieszka Szuster-CiesielskaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Prof. Agnieszka Szulc-Ciesielska wyjaśniła, że obecna szczepionka przeciwko SARS-COV-2 została przygotowana "na bazie oryginalnego wariantu wirusa z Wuhan i skierowana jest tylko przeciwko jednemu konkretnemu wirusowi".

- Moim zdaniem, w przyszłości należałoby raczej opracować szczepionkę wielowariantową, niż przygotowywać szczepionkę pod dany wariant wirusa - podkreśliła.

Obecne szczepionki a omikron

Dodała, że w styczniu br. Pfizer i BioNTech przeprowadziły badania kliniczne szczepionki przeciwko wariantowi omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

- Badania przeprowadzono z udziałem małp, którym podano szczepionkę dostosowaną do wariantu omikron. Potem porównano jej skuteczność w stosunku do pierwszej wersji preparatu. Okazało się, że nie było widocznych różnic w odpowiedzi na tę szczepionkę - powiedziała.

- Wyobraźmy sobie białko kolca S jako zestaw zielonych klocków - to był oryginalny wirus z Wuhan. Na jego podstawie przygotowano szczepionkę rozpoznającą te zielone klocki. Ale wirus zaczął się zmieniać i pojawiały się inne kolory, które nie były rozpoznawane przez powstałe przeciwciała - wyjaśniła i dodała, że "jednak w dalszym ciągu w białku kolca były i są klocki zielone widziane przez przeciwciała powstałe po podaniu tej samej szczepionki".

Multiszczepionka

- Taka szczepionka może być mniej skuteczna, ale dalej chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i przed śmiercią. Dlatego firmy nie spieszyły się tak z modyfikacją preparatu, który dalej zapewnia dobry poziom ochrony - podkreśliła.

- Na razie nie ma badań nad szczepionką wielowariantową, ale uważam, że taka multiszczepionka sprawdzi się lepiej i zapewni nam bardzo szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym liniom koronawirusa - podsumowała. 

Czytaj również:

Zobacz także: Tomasz Latos w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także