more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA potwierdza: przyjmiemy wszystkich uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 16:36
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zadeklarował, że Polska przyjmie wszystkich ukraińskich uchodźców, którzy pojawią się na naszej granicy. Rząd przygotował dziewięć punktów recepcyjnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, będą one rozmieszczone przy przejściach granicznych na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego.
Szef MSWiA: przyjmiemy taką grupę Ukraińców, jaka pojawi się na granicy
Szef MSWiA: przyjmiemy taką grupę Ukraińców, jaka pojawi się na granicy Foto: PAP/Rafał Guz

Uchodźcy otrzymają ulotkę, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące uzyskania azylu w Polsce. Do dyspozycji Ukraińców będzie również specjalna strona internetowa, ponadto uchodźcy będą otrzymywać powiadomienia z potrzebnymi informacjami poprzez SMS.

Minister Mariusz Kamiński pytany o liczbę uchodźców jaką Polska może przyjąć powiedział, że pomoc otrzyma każdy uchodźca wojenny. - Będziemy działali adekwatnie do sytuacji. Przyjmiemy taką grupę, jaka pojawi się na granicy - zaznaczył szef MSWiA.

Jak podkreślił, polskie służby będą działać elastycznie i będzie podchodzić do każdej sprawy indywidualnie. - Na pewno nie dopuścimy do sytuacji, że dziecko z rodzicami, jeśli nie ma odpowiednich dokumentów nie będzie mogło wjechać do Polski. Będziemy działali elastycznie i mądrze - powiedział Mariusz Kamiński.

Punkty pomocowe w gotowości 

Na Lubelszczyźnie punkty recepcyjne będą działały w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin i Hrebenne. Na Podkarpaciu uchodźcy będą przyjmowani w miejscowościach: Korczowa, Medyka, Budomierz i Krościenko. W ciągu kilku godzin ma powstać także dodatkowy dziewiąty punkt na dworcu kolejowym w Przemyślu.

W związku z rosyjskim atakiem wielu Ukraińców zdecydowało się na wyjazd z kraju. Od rana kierowcy w Kijowie stoją w wielokilometrowych korkach.


Posłuchaj
00:25 11581357_1.mp3 Wojewoda Ewa Leniart poinformowała o działaniu punktów recepcyjnych na Podkarpaciu (IAR)

 

Na czwartkowej konferencji Szefernaker poinformował, że wojewoda lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tzw. punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W nocy ze środy na czwartek prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu operacji zbrojnej. Według miejscowych mediów atakowane są wszystkie większe ukraińskie miasta. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, są ranni i ofiary śmiertelne. Atak Rosji potępiło wiele krajów z całego świata, działania zapowiada NATO.

Czytaj także: 

kmp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także