more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla dzieci z ukraińskich domów dziecka. Caritas Polska przyjmie 2 tys. z nich

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 19:04
- Caritas w Polsce przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka, głównie ze wschodu kraju - poinformował dyr. Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.
Caritas Polska przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka
Caritas Polska przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dzieckaFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

- Słyszymy o bombardowaniu Charkowa, Kijowa, Mariupola oraz innych miast. Nasi wschodni sąsiedzi mówią o zbliżającej się wielkimi krokami katastrofie humanitarnej. Najbardziej cierpią cywile, dzieci, matki, osoby starsze. Z tego względu zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na kryzys na Ukrainie i zapewnić schronienie najsłabszym w naszym kraju - powiedział ks. Iżycki.

Poinformował, że "Caritas w Polsce przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka, głównie ze wschodu kraju". - Pierwsze przejazdy odbędą się już w dniu jutrzejszym, tj. w środę. Do Caritas Diecezji Opolskiej oraz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przybędzie grupa 300 dzieci - 200 do Opola oraz 100 do Częstochowy - przekazał dyrektor Caritas Polska.

- Przyjmując sieroty do naszych domów, staramy się wprowadzać słowa Chrystusa w czyn - wyjaśnił. Ks. Iżycki powiedział, że dzieci zostaną zakwaterowane w ośrodkach Caritas oraz w ośrodkach męskich i żeńskich zakonów.

"Buduje mnie postawa moich rodaków"

Dyrektor Caritas Polska podkreślił, że potrzeba, aby niesienie pomocy odbywało się w sposób zorganizowany i profesjonalny, unikając chaosu. Osobiście, buduje mnie postawa moich rodaków, nas wszystkich, którzy włączamy się w tych dniach w pomoc Ukraińcom. Dziękuję również za współpracę z KPRM. To dzięki wzajemnej kooperacji możemy pomóc tak dużej liczbie dzieci - mówił ks. Iżycki. - Bez działań polskiego rządu byłoby to bardzo trudne - zaznaczył.

Cały czas prowadzona jest zbiórka Caritas Polska "Pomoc dla Ukrainy". - Wystarczy wejść na stronę caritas.pl/ukraina i tam dokonać dobrowolnej wpłaty lub wysyłać charytatywne SMS-y o treści "UKRAINA" pod numer 72052 - poinformował.

Nasze działania, można ponadto wspierać włączając się w działania wolontariatu. Wystarczy wyszukać lokalną parafię lub oddział diecezjalnej Caritas i tam zapytać o możliwości zaangażowania się - powiedział dyr. Caritas Polska. Dodał, że istnieje możliwość zaangażowania się, np. na granicy, gdzie organizacja postawiła już kilka namiotów nadziei, które funkcjonują dzień i noc.

Podziękowanie za wpłaty dla ogarniętego wojną kraju

Dyrektor Caritas Polska podziękował też za wpłaty na rzecz Ukrainy. - Tylko w niedzielę, kiedy współorganizowaliśmy koncert "Solidarni z Ukrainą" na konta Caritas Polska wpłynęło ok. 3,5 mln zł, które będziemy mogli przekazać na pomoc naszym braciom i siostrom ze Wschodu - poinformował ks. dr Marcin Iżycki.

- Serdeczne Bóg zapłać za okazywane wsparcie, zaangażowanie i modlitwę na rzecz poszkodowanych i walczących o wolność - powiedział.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także