more_horiz
Wiadomości

"Dzieci się cieszą, że mogą się w końcu pobawić". Rozmawialiśmy z wolontariuszką Caritas

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:20
Nasz reporter Paweł Kurek rozmawiał z wolontariuszką Caritas o najważniejszych potrzebach uchodźców z Ukrainy i sytuacji przy granicy. - Caritas jest teraz obecny w wielu miejscach na granicy z Ukrainą. Jest bardzo dużo ludzi. Oni są zagubieni, nie wiedzą, co mają robić, gdzie się teraz udać, potrzebują informacji, kart sim do telefonów - mówi wolontariuszka Natasza.
Natasza jest wolontariuszką Caritas. Przyjechała na polsko-ukraińską granicę z Norwegii.
Natasza jest wolontariuszką Caritas. Przyjechała na polsko-ukraińską granicę z Norwegii.Foto: PR

Caritas Polska wciąż poszerza zakres pomocy niesionej dla uchodźców oraz dla samej Ukrainy. Do pomocy przyjechali wolontariusze z Caritas europejskich i amerykańskiej. Natasza, z którą rozmawiał nasz reporter, przybyła z Norwegii, z Oslo. Podkreśla, że organizacja pracy na miejscu jest imponująca.  - Uchodźcy są bardzo zmęczeni, dużo śpią. Wydawane jest im jedzenie, jest dużo food trucków, dzieci dostają nawet zabawki, cieszą się, że mogą w końcu pobawić się po tak długiej podróży - opowiada Natasza.

Zobacz materiał wideo naszego reportera

Finansowo i rzeczowo wspierane są działające na Ukrainie Caritas Ukraina i Caritas-SPES Ukraina. Przyjęta została pierwsza grupa sierot z ukraińskich domów dziecka. W sobotę rozpocznie się kolejna akcja, która będzie umożliwiała wysyłanie paczek do rodzin na Ukrainie.

- Od początku kryzysu humanitarnego prowadzimy doraźną pomoc przy punktach recepcyjnych - mówi dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki.

Czytaj także:

Kilka razy dziennie do przejść granicznych jeżdżą transporty z żywnością, napojami i opatrunkami. Archidiecezja przemyska obsługuje między innymi punkt na dworcu w Przemyślu, gdzie wydawanych jest kilka tysięcy posiłków dziennie.

Działa coraz więcej namiotów nadziei z całodobowym wsparciem wolontariuszy Caritas. Tam uchodźcy będą mogli dostać nie tylko pomoc żywnościową i medyczną, ale też naładować telefony.

paw/

Zobacz także

Zobacz także