more_horiz
Wiadomości

Premier chce większych sankcji na Rosję. "Będziemy bardzo mocno naciskać"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 16:48
Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w niedzielę, że "premier Mateusz Morawiecki na planowanym na nadchodzący tydzień nadzwyczajnym nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej będzie naciskał na zaostrzenie sankcji wobec Rosji".
Premier Mateusz Morawiecki chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji
Premier Mateusz Morawiecki chce zaostrzenia sankcji wobec RosjiFoto: Krystian Maj/KPRM

- Na spotkaniu tym, zaplanowanym na czwartek i piątek Polska jednoznacznie będzie podnosić kwestię zaostrzenia sankcji wobec Rosji - stwierdził Müller na konferencji prasowej.

- Będziemy bardzo mocno naciskać, pan premier Mateusz Morawiecki będzie to podnosił, jako najważniejszy punkt, że te sankcje muszą iść dalej, bo inaczej Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, tylko będzie pukał do bram Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu.

Jak dodał Müller, premier Morawiecki praktycznie codziennie rozmawia z przywódcami europejskimi o dalej idących sankcjach. Przypomniał, że w nadchodzącym tygodniu grupa wyszehradzka spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a planowanych jest kilka innych spotkań z udziałem premiera, które są obecnie umawiane.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Rzecznik rządu podkreślił również, że "w kwestii przekazania Ukrainie samolotów przez Polskę na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły". Dodał, że nie jest prawdziwa informacja, iż z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy.

"USA rozważają wysłanie samolotów do Polski"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

- Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty - powiedział na konferencji prasowej Blinken.

Müller odniósł się do tej wypowiedzi na konferencji prasowej w KPRM. - Co do kwestii przekazania samolotów mogę jedynie powtórzyć, że na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - powiedział rzecznik rządu.

Czytaj także:

- Trwa w tej chwili dyskusja, co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy, żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - podkreślił Müller.

Dodał, że pojawią się informacje dotyczące kwestii polskich lotnisk. - To też chciałbym podkreślić, że nie jest prawdziwa informacja, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy. To też chciałbym wyraźnie zdementować - wskazał rzecznik rządu.

Apel o zamknięcie przestrzeni powietrznej

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca - który również brał udział w konferencji w KPRM - zaapelował do wszystkich członków NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. - I to by nam bardzo pomogło w powstrzymaniu dalszych działań wojennych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę i apelujemy właśnie o to, że to ma być nasza wspólna sprawa, bo to jest w interesie każdego państwa - powiedział Deszczyca.

Szef NATO Jens Stoltenberg, pytany w piątek, czy możliwe jest choćby częściowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, aby utworzyć korytarze humanitarne, podkreślił, że NATO jasno powiedziało, że na pewno nie wejdzie na Ukrainę - ani na jej ziemię, ani w jej przestrzeń powietrzną.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

jb

Zobacz także

Zobacz także