more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Szef MSZ zapewnia: nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 16:00
Szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę są przyjmowani w Polsce i otrzymują niezbędną pomoc. Podkreślił również, że wszystkich przybyłych traktuje się w ten samo sposób.
Zbigniew Rau podkreślił, że wszyscy cudzoziemcy, którzy przekroczą granicę są przyjmowani w Polsce
Zbigniew Rau podkreślił, że wszyscy cudzoziemcy, którzy przekroczą granicę są przyjmowani w PolsceFoto: PAP/EPA/Vitaliy Hrabar

Szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z dyrektorem zarządzającym Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davidem Beasleyem wskazał, że Polska stoi w obliczu największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej i stara się odpowiedzieć na ten kryzys humanitarny wszelkimi możliwymi sposobami.

Jak dodał, Polska przyjęła do tej pory pond milion uchodźców, ale szacuje się, że około 5 mln osób może ewakuować się z Ukrainy. - Chcę zapewnić, że żaden ukraiński uchodźca nie zostanie pozostawiony samemu sobie w Polsce - oświadczył minister spraw zagranicznych.

Pomoc jest udzielana

- Pomocy udzielają wszyscy: rząd, władze lokalne, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim zwykli ludzie, którzy organizują schronienie, żywność i wszystko to, czego na co dzień potrzebują uchodźcy - powiedział szef MSZ. Zaznaczył jednocześnie, że Polska potrzebuje wsparcia międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Zbigniew Rau zapewnił, że wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę są przyjmowani w Polsce i otrzymują niezbędną pomoc. - Traktujemy wszystkich przybyły w ten sam sposób i tak pozostanie - dodał.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku rosyjskiej agresji do Polski z Ukrainy przybyło milion trzysta trzydzieści tysięcy osób.

Wśród nich 93 procent to obywatele Ukrainy, 1 procent - Polacy, a pozostali to obywatele prawie stu różnych państw z całego świata.

Posłuchaj

00:30 11614840_1.mp3 Zbigniew Rau powiedział, że nasz kraj potrzebuje wsparcia międzynarodowych organizacji humanitarnych (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Marlena Maląg w "Sygnałach dniach"

es

Zobacz także

Zobacz także