more_horiz
Wiadomości

Wiceprezydent USA: Stany Zjednoczone będą bronić każdego centymetra terytorium NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 15:12
- Zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Atak na jednego jest atakiem na wszystkich - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Przyznała też, że Stany Zjednoczone i Polska mają specjalną relację. 
Kamala Harris mówi o NATO
Kamala Harris mówi o NATOFoto: FORUM/KACPER PEMPEL

Kamala Harris mówiła, że z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiała w szczególności o tym, co dla nas jest tak bardzo ważne w kontekście zobowiązania Stanów Zjednoczonych w stosunku do realizacji art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. - Zobowiązanie USA do realizacji art. 5. jest nienaruszalne. Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - zadeklarowała. Poinformowała też o dostarczeniu do Polski z USA dwóch baterii Patriot, czyli systemów obrony przeciwrakietowej.

Stany Zjednoczone i Polska mają specjalną relację - przyznała wiceprezydent USA. - Mamy również znaczącą grupę Amerykanów polskiego pochodzenia w moim mieście Los Angeles, ale także na terenie całych Stanów Zjednoczonych, i rozumiemy, jak bardzo ważne są nasze relacje na każdym poziomie: na poziomie dyplomatycznym, ale także kulturowym, ciągnące się przez pokolenia - powiedziała Harris. - W duchu tych relacji oraz naszego wspólnego zaangażowania zobowiązujemy się do długotrwałych, międzynarodowych wzajemnych relacji - dodała.Posłuchaj
00:50 11617302_1.mp3 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w Belwederze trwało dwie godziny. Relacja Sylwii Białek (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także