more_horiz
Wiadomości

Pogrzeb Zofii Gołubiew. Prezydent: to była wybitna postać życia kulturalnego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:24
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Zofii Gołubiew napisał, że "żegnamy dziś wybitną osobistość polskiego życia kulturalnego. Wyrażam wdzięczność za wszystko, co śp. Zofia Gołubiew zrobiła dla Polski, dla polskiej kultury, dla rozwoju polskiego muzealnictwa".
Prezydent o Zofii Gołubiew: żegnamy dziś wybitną osobistość polskiego życia kulturalnego
Prezydent o Zofii Gołubiew: żegnamy dziś wybitną osobistość polskiego życia kulturalnegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent w liście zaznaczył, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Zofii Gołubiew, "wieloletniej Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wybitnej znawczyni sztuki, która wyznaczając nowe standardy w polskim muzealnictwie, zasłużyła się nie tylko dla Krakowa, ale także dla ochrony dziedzictwa narodowego". "Sukcesy, z jakimi prowadziła jedną z najważniejszych polskich instytucji kultury, spotykały się zawsze z powszechnym uznaniem" - podkreślił.

Dzieło Zofii Gołubiew

Andrzej Duda przypomniał, że dziełem Zofii Gołubiew jest Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. "Pod Jej czujnym okiem zostały na nowo zaaranżowane Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, "Atma" - willa Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Nowy blask zyskały Pałac Biskupa Erazma Ciołka i Pałac Czapskich, przy którym z inicjatywy Pani Zofii Gołubiew powstał Pawilon Józefa Czapskiego" - napisał w liście prezydent.

Prezydent wskazał także, że "do historii przeszły zorganizowane pod Jej kierunkiem wystawy Henryka Siemiradzkiego, Artura Grottgera, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego czy Jana Lebensteina, a czytelnicy z pewnością jeszcze przez wiele lat będą sięgali do Jej pisanych z wielkim znawstwem recenzji i felietonów".

Prezydent zaznaczył ponadto, że na szczególne podkreślenie zasługuje długoletnia działalność Zofii Gołubiew w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa oraz w Radzie do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duda wskazał, że "o Jej zasługach świadczą liczne odznaczenia, w tym Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także Order Księżnej Olgi, którym została odznaczona przez państwo ukraińskie za wieloletnie propagowanie historii i kultury Ukrainy w Polsce".

"Żegnamy dziś wybitną osobistość polskiego życia kulturalnego. Wyrażam wdzięczność za wszystko, co śp. Zofia Gołubiew zrobiła dla Polski, dla polskiej kultury, dla rozwoju polskiego muzealnictwa" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.


dz

Zobacz także

Zobacz także