more_horiz
Wiadomości

Inwestycja w polską armię i zmiana konstytucji. Politycy po spotkaniu premiera z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 15:59
Rząd chce wyłączyć finansowanie armii z reguły budżetowej. Proponuje także konfiskatę majątków oligarchów rosyjskich i wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm, które nadal działają w Rosji. Niektóre z tych propozycji wymagają zmian w konstytucji. Opozycja na razie ma wątpliwości co do wprowadzenia zmian. 
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji Foto: Twitter/KPRM

Wyłączenie finansowania armii z reguły budżetowej, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich i wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm, które nadal działają w Rosji. Takie propozycje przedstawia rząd. Niektóre wymagają zmian w konstytucji.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że premier Mateusz Morawiecki przedstawił chęć zmian opozycji na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Wyraził też nadzieję, że opozycja da zielone światło na propozycje rządu. - Nie wyobrażam sobie, żeby jakakolwiek rozsądna partia polityczna w Polsce odmówiła zmiany konstytucji w zakresie zabezpieczenia Polski poprzez inwestowanie w armię - mówił.


Posłuchaj
01:00 11639610_1.mp3 Po spotkaniu premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Relacja Sylwii Białek (IAR)

 

Opozycja: czekamy na propozycje na piśmie

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział, że podobnie, jak przy ustawie o obronie ojczyzny, jest gotów do poważnej rozmowy na temat zmian w konstytucji. Dodał, że PO czeka na propozycje na piśmie, bo dotyczą one wrażliwych kwestii - ochrony własności, czy likwidacji progów ostrożnościowych.

Eurodeputowany PSL-u Adam Jarubas powiedział z kolei, że jego formacja czeka na konkretne, pisemne propozycje zmian w konstytucji. - Będziemy nad nimi pracować - powiedział. Przypomniał też o postulowanych przez PSL zmianach w ustawie zasadniczej - wpisania do konstytucji obecności Polski w Unii Europejskiej i NATO.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w czasie spotkania w Kancelarii Premiera przedstawiciele opozycji wyrazili wątpliwości co do rządowych propozycji związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. - Te zmiany są potrzebne, Rosja tę wojnę musi przegrać, Ukraina musi się obronić - powiedział. Dodał, że Rosja musi coraz boleśniej odczuć reakcję Europy i świata za najazd na Ukrainę.

Zmiany w konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także