more_horiz
Wiadomości

Punkt PESEL na Narodowym. Wiceszef MSWiA: jego koszty pokryje rządowy fundusz

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 18:47
Wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, rządowy pełnomocnik do spraw uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker poinformował, że koszty powstania centralnego punktu rejestracji PESEL na Stadionie Narodowym w Warszawie zostaną uregulowane z Funduszu Pomocy.
Paweł Szefernaker: koszty powstania punktu PESEL na Stadionie Narodowym pokryje Fundusz Pomocy
Paweł Szefernaker: koszty powstania punktu PESEL na Stadionie Narodowym pokryje Fundusz PomocyFoto: Jerzy Dudek/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek dziennikarzy, że miasto za wynajem Stadionu Narodowego, gdzie działa punkt wydawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy, ma zapłacić 2,3 miliona złotych.

Ratusz uściślił, że taka kwota widnieje w podpisanej na 3 miesiące umowie najmu. To opłata za najem powierzchni i osobogodziny, np. za sprzątanie i ochronę. Jak zaznaczył Trzaskowski, rządzący zapowiadają, że pokryją te sumę.

Wiceszef MSWiA: samorząd otrzyma zwrot kosztów

Do doniesień na ten temat odniósł się wiceszef MSWiA. Szefernaker wyjaśnił, że od początku między PGE Narodowym a władzami Warszawy i rządem było ustalenie, że koszty powstania centralnego punktu rejestracji PESEL zostaną uregulowane z rządowego Funduszu Pomocy.

"Tak jak w całym kraju, jeśli samorząd wystąpi o zwrot tych kosztów, to je otrzyma" - napisał Szefernaker na Twitterze.

Wiceminister zwrócił uwagę, że wydawanie numerów PESEL to zadanie samorządu, dlatego to stolica podpisała umowę z PGE Narodowym, a rząd te środki zwraca. "Tak to działa w całej Polsce" - zaznaczył.

Fundusz Pomocy

Fundusz Pomocy powstał w Banku Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania lub dofinansowywania zadań na rzecz pomocy Ukrainie, w szczególności jej obywatelom dotkniętym skutkami konfliktu zbrojnego.

Masowy punkt wydawania numerów PESEL działa na Stadionie Narodowym od 19 marca. Został zorganizowany wspólnie przez rząd i warszawski samorząd. Akcja nadawania numerów PESEL ukraińskim uchodźcom w całym kraju trwa od 16 marca. Przez ten czas na terenie Warszawy wydano niemal 74 tys. numerów PESEL, a tylko w poniedziałek uzyskało go ponad 3 tys. osób.

Szefernaker o pomocy dla obywateli Ukrainy

Paweł Szefernaker był też dziś gościem  Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, gdzie dyskutował o organizacji wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Na spotkaniu podkreślali, że w skutecznym niesieniu pomocy ważny jest odpowiedni podział zadań oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi.

- Skutki wojny przyniosły Polsce nowe zadania i zjawiska społeczne, których skala była trudna do przewidzenia - powiedział.

Czytaj także:

Dodał, że w tych warunkach współpraca z samorządami jest owocna. - W ostatnich 40 dniach była taka jak nigdy. Staraliśmy się często i z jednej, i z drugiej strony nie szukać tego, co dzieli, ale rozwiązań problemów. To jest bardzo ważne doświadczenie na przyszłość. Realizowaliśmy bieżące sprawy w ramach wspólnego priorytetu - wyjaśniał wiceminister.

ms

Zobacz także

Zobacz także