more_horiz
Wiadomości

"Pamięć budujemy na nowych podstawach". Piotr Gliński, Marlena Maląg i Andrij Deszczyca oddali hołd Marii Kaczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:24
Wicepremier Piotr Gliński, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oddali hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie złożyli ulubione kwiaty prezydentowej - żółte tulipany.
Piotr Gliński, Marlena Maląg i Andrij Deszczyca oddali hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej
Piotr Gliński, Marlena Maląg i Andrij Deszczyca oddali hołd pierwszej damie Marii KaczyńskiejFoto: Twitter/MarlenaMalag

Andrij Deszczyca powiedział, że w ukraińskiej tradycji kolor żółty symbolizuje pamięć o dobrych ludziach. Wyraził przekonanie, że śp. Maria Kaczyńska do takich osób należała. Ambasador przyniósł ze sobą dwanaście tulipanów symbolizujących liczbę lat, jaka upłynęła od katastrofy w Smoleńsku.

Relacje polsko-ukraińskie

Wicepremier Piotr Gliński nawiązał z kolei do relacji polsko-ukraińskich w obliczu rosyjskiej agresji na nasz sąsiedni kraj. - Od sześciu tygodni pamięć polsko-ukraińską budujemy na nowych podstawach. Wierzę, że będzie to trwała przyjaźń - mówił polityk. Piotr Gliński dodał, że tulipany upamiętniają też ofiary Katynia.

Do sytuacji za naszą wschodnią granicą odniosła się również minister Marlena Maląg. Jak wskazała szefowa resortu rodziny, polskie społeczeństwo zdaje egzamin w tym trudnym czasie. - Musimy dalej działać dla dobra naszych narodów - podkreśliła minister.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęła polska delegacja lecąca na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wśród 96 osób, które poniosły śmierć byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych.

Posłuchaj
00:24 11686170_1.mp3 Piotr Gliński, Marlena Maląg i Andrij Deszczyca oddali hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także