Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę - czas ciszy i oczekiwania. To również dzień odwiedzania Bożego Grobu.

2022-04-16, 02:54

Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania
Edouard Manet, Martwy Chrystus z Aniołami, 1864, The Metropolitan Museum of Art. Foto: Creative Commons Zero (CC0)

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa Chrystusa do otchłani. Wieczorem celebrowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej - najważniejsze i najdłuższe nabożeństwo roku kościelnego.

- To wtedy przez ciemności nocy idziemy za Paschałem, symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa - podkreśla redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ksiądz Henryk Zieliński. - To jest bardzo głęboka symbolika, gra światła, milczenia, ciszy. Idziemy za Paschałem, wchodzimy do świątyni, po to aby przeżywać razem z Nim, Paschę nowego Królestwa - wyjaśnia kapłan.

Posłuchaj

Ksiądz Henryk Zieliński o symbolice Wielkiej Soboty (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

"Poświęcenie wody chrzcielnej"

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami, które przypominają historię zbawienia. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła głównie do obrzędu chrztu świętego.

- Idąc za Chrystusem Zmartwychwstałym, uczestniczymy w liturgii, chcąc się rozsmakować w uczcie Nowego Królestwa, do którego Chrystus ma nas dopiero doprowadzić. Ważnym elementem są obrzędy chrztu. Poświęcenie wody chrzcielnej. Dla nas woda Chrztu Świętego jest tym, co nas oczyszcza z grzechu pierworodnego, uwalnia nas ze swego rodzaju opresji szatana, zła, które nam na tym świecie grozi - podkreśla ksiądz Henryk Zieliński.

REKLAMA

Zobacz także:

Wielka Sobota. Dzień odwiedzania Bożego Grobu

Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul wyjaśnia, że Wielka Sobota jest dniem wielkiej ciszy i adoracji przy grobie Jezusa. - W tym dniu wspominamy wstąpienie Chrystusa do otchłani. Wierzymy, że Chrystus po swojej męce wstępuje do krainy zmarłych. To znaczy, że jego wielka, zbawcza ofiara dotknęła nie tylko ludzi żyjących, ale także ludzi wszechczasów. Ogłosił Ewangelię, swoje zwycięstwo ludziom zmarłym, ale i złym mocom - po to zstępuje do krainy zmarłych. To czas, kiedy w tej krainie zmarłych przywraca nadzieję oczekującym Go - tłumaczy kapłan.

Posłuchaj

Ksiądz Bartosz Pikul o symbolice Wielkiej Soboty (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - znaku Ciała Pańskiego, mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, oraz jajek, które symbolizują nowe, odradzające się życie. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, oznajmiającą, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.

Zobacz także: abp Stanisław Gądecki w "Sygnałach dnia"

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej