"Przypominają, jak bardzo potrzebujemy pokoju". Świąteczne życzenia abp. Gądeckiego

2022-04-17, 10:03

"Przypominają, jak bardzo potrzebujemy pokoju". Świąteczne życzenia abp. Gądeckiego
Grób Pański ze zdjęciami ilustrującymi wojnę w Ukrainie, 16 bm. w kościele pw. św. Marcina w Poznaniu. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Tegoroczne święta raz jeszcze przypominają nam, jak bardzo potrzebujemy pokoju, który zostawia nam Chrystus - napisał w życzeniach kierowanych do wiernych archidiecezji poznańskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha życzył archidiecezjanom, by Zmartwychwstały odnowił ich zdolność do bezinteresownej miłości.

"Tegoroczne święta raz jeszcze przypominają nam, jak bardzo potrzebujemy pokoju, który zostawia nam Chrystus. Pokoju, którym możemy się dzielić z innymi" - napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że Wielkanoc w swojej obfitej liturgii, przypomina nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, by zanosić go światu. Podziękował też archidiecezjanom za życzliwe przyjęcie uchodźców.

"Wdzięczny za wasze otwarte serca, które dały temu wyraz w przyjęciu uciekających przed wojną Ukraińców, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia! Niech zmartwychwstały Pan odbudowuje w was prawdziwy obraz Boży wyryty w czasie chrztu świętego. Niech odnowi zdolność do bezinteresownej miłości. Niech przywróci gorliwość do niesienia Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu wszędzie tam, gdzie posłani jesteśmy przez Bożego Ducha" – napisał arcybiskup metropolita poznański.

Wielkanoc w cieniu wojny

Wojna, która jest szaleństwem, podlega ocenom etycznym i w przypadku Ukrainy jest ona jednoznaczna. Każdy uczciwy człowiek musi stanąć po stronie ofiar, a nie sprawcy i nie unikać wydania sądu - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił też, że jako chrześcijanie mamy działać na rzecz sprawiedliwego pokoju.

Przebaczenie i pojednanie w znaczeniu społecznym będzie możliwe dopiero po zakończeniu wojny. Wymaga ono prawdy i sprawiedliwości, tzn. przyznania się do winy i zadośćuczynienia - zaznaczył hierarcha. W Kościele katolickim świętujemy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli przejście Chrystusa ze śmierci do życia.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że zmartwychwstały Jezus, mówiąc swoim uczniom: Pokój wam! Użył hebrajskiego słowa "szalom", które w księdze Izajasza odnosi się do ostatecznego pojednania między Bogiem i ludźmi. "Pojednanie to dokonuje się poprzez mękę, krzyż i Zmartwychwstanie Jezusa" - powiedział duchowny.

Czytaj także:

as

Polecane

Wróć do strony głównej