more_horiz
Wiadomości

Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 04:20
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana
Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka EdelmanaFoto: PAP/Mateusz Marek

We wtorek na ulicach Warszawy po raz dziesiąty będzie można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum POLIN chce rozpowszechniać wiedzę o tym historycznym wydarzeniu.

Jak mówi dyrektor Muzeum, Zygmunt Stępiński, tegoroczna akcja będzie bardzo szeroka. - Rozdamy w tym roku 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną. W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych - dodał Zygmunt Stępiński.

Irena Santor ambasadorką akcji

Jedną z ambasadorek tegorocznej akcji jest piosenkarka Irena Santor. Artystka nie ma wątpliwości, że pamięć o powstaniu w getcie warszawskim trzeba podtrzymywać i pielęgnować. - Trzeba pokolenia, które przychodzą teraz, po nas, następne, trzeba tym pokoleniom uświadamiać co było i czego należy się bać i że trzeba mieć postawę ludzką, trzeba być - krótko powiem - choć to slogan - trzeba być człowiekiem. A co to jest człowieczeństwo? To znaczy: kochaj bliźniego jak siebie samego - dodała Irena Santor.

W tym roku ambasadorami akcji są także Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz trójka wolontariuszy Dariusz, Joanna i Weronika.

Żonkil na pamiątkę Marka Edelmana

Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana. Każdego roku składał on bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o Powstaniu.


Posłuchaj
00:54 zonkil - spec - .mp3 Na ulicach Warszawy 1100 wolontariuszy będzie rozdawać dzisiaj papierowe żonkile. Po raz 10. odbywa się akcja "Żonkile” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

 


Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także