more_horiz
Wiadomości

Watykan wydał werdykt ws. działań kard. Dziwisza. "Jestem wdzięczny za sprawiedliwe osądzenie sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 12:45
"Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy. Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się do jej wyjaśnienia" - napisał biskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.
Kard. Dziwisz: Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy
Kard. Dziwisz: Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawyFoto: PAP/Art Service 2

W oświadczeniu przekazanym PAP kard. Dziwisz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod jego adresem zarzutów w okresie pełnienia przez niego urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016.

Poinformował, że podczas wizyty w Polsce w czerwcu 2021 r. kardynał Angelo Bagnasco dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, które były dla niego "niezasłużone i bolesne".

"Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem. Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy" - podkreślił kard. Dziwisz.

Działania kard. Dziwisza oceniono jako prawidłowe 

Sprawa dotyczy między innymi zarzutów tuszowania pedofilii, czego miał się dopuścić kard. Stanisław Dziwisz. Papież Franciszek powołał w celu zbadania sprawy specjalną komisję. Na jej czele stanął kard. Angelo Bagnasco. Duchowny odwiedził Polskę, aby zweryfikować zarzuty zaniedbań, jakich miał się dopuścić kard. Dziwisz. 

Nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała w piątek, że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce 17-26 czerwca 2021 r., której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016).

"Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować" – czytamy w komunikacie.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także