more_horiz
Wiadomości

Ataki na granicy z Białorusią nie ustają. SG: nielegalni migranci rzucali kamieniami

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 09:34
45 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - poinformowała Straż Graniczna. Natomiast w poniedziałek 40-osobowa grupa rzucała kamieniami i kijami w polskie patrole.
SG: 40-osobowa grupa rzucała kamieniami i kijami w polskie patrole w województwie Podlaskim
SG: 40-osobowa grupa rzucała kamieniami i kijami w polskie patrole w województwie PodlaskimFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Straż Graniczna (SG) poinformowała na Twitterze, że wśród cudzoziemców, którzy w niedzielę próbowali przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Kamerunu, Jemenu i Egiptu. W poniedziałek doszło do kolejnego incydentu.

"Dziś na odcinku Placówki Straży Granicznej w Mielniku grupa 40 osób rzucała kamieniami, kijami w stronę patroli polskich - granicę z tej grupy nielegalnie przekroczyło ośmiu obywateli Syrii. Osoby zatrzymano" - poinformowała Straż Graniczna. 

W kwietniu było w sumie już 752 takich zdarzeń, od początku roku aż 4054.

Zapora chroniąca granicę

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. Prace prowadzone są na kilku odcinkach granicy, na terenie podległym Placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Narewce, Michałowie i Białowieży.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także