more_horiz
Wiadomości

Wypłaty 300 zł dla uchodźców. Wiceminister rodziny podał szczegóły rządowej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:00
Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej: prawie 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało świadczenie 300 zł
Wiceminister rodziny i polityki społecznej: prawie 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało świadczenie 300 złFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Szwed przekazał te dane na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Dodał, że ponad 1,1 mln uchodźców otrzymało numer PESEL.

Na panelu poświęconym Ukraińcom w Polsce wiceminister rodziny przypomniał, że osoby uciekające przed wojną z Ukrainy otrzymują w Polsce świadczenia, z których korzystają też polscy obywatele. - Jedynym dodatkowym świadczeniem jest kwota 300 zł - powiedział.

"Zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi o rynek pracy"

Jednorazowe świadczenie dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy uruchomił polski rząd po rosyjskiej inwazji. Wiceminister Szwed przypomniał też, że Polska otworzyła rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. - Pracodawca jest zobowiązany w ciągu 14 dni powiadomić Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu (przez uchodźcę - red.) pracy. Na dziś, od 24 lutego, mamy prawie 88 tys. powiadomień - stwierdził wiceszef MRiPS.

Posłuchaj
00:21 Stanisław Szwed o świadczeniach dla uchodźców (IAR).mp3 Stanisław Szwed o świadczeniach dla uchodźców (IAR) 

Czytaj także:

- Zdecydowanie zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi o rynek pracy - zauważył Stanisław Szwed. Przed wojną, jak mówił, 70 proc. pracowników z Ukrainy to byli mężczyźni. - Dziś jest odwrotnie. Mężczyźni ze względu na wojnę nie wjeżdżają do naszego kraju, chyba że są to osoby starsze, wjeżdżają głównie kobiety i dzieci - powiedział wiceminister.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także