more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Jadwiga Chruściel "Kozaczek", córka gen. "Montera"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 21:51
Zmarła Jadwiga Chruściel ps. "Kozaczek", córka dowódcy Powstania Warszawskiego Antoniego Chruściela "Montera". Podczas zrywu w stolicy służyła jako łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście.
Zmarła Jadwiga Chruściel Kozaczek
Zmarła Jadwiga Chruściel "Kozaczek"Foto: PAP/Rafał Guz

Jadwiga Chruściel urodziła się 25 czerwca 1928 roku. 1 sierpnia 1944 roku złożyła przysięgę przed dowódcą Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej Antonim Chruścielem ps. Monter, który był prywatnie jej ojcem. Pełniła funkcję łączniczki w Kwaterze Głównej Komendy Okręgu. Jako szeregowa pomagała również w mieszczącej się w gmachu PKO kuchni Kwatery Głównej.

Po powstaniu trafiła do niewoli niemieckiej. Została wyzwolona 13 kwietnia 1945 roku w Blankenhain w Turyngii i relokowana przez Amerykanów do obozu w Burgu, skąd 10 czerwca 1945 roku wyjechała do Brukseli.

Po wyzwoleniu obozu jenieckiego trafiła do ośrodka werbującego do polskiej marynarki (Pomocniczej Morskiej Służby Kobiet). Przez Francję i Anglię wyjechała do Szkocji. Tam zapoznała się z harcerstwem, w 1947 roku złożyła przyrzeczenie. Po przeprowadzce do Londynu prowadziła drużynę wędrowniczek "Jantar", a w 1951 roku. objęła funkcję Hufcowej Hufca "Bałtyk".

W 1956 roku wyemigrowała do Ameryki. W Stanach Zjednoczonych włączyła się do pracy harcerskiej, prowadząc przez trzy lata Hufiec "Podhale" w Nowym Jorku. Od 1969 do 1973 roku była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. Opracowała i wydała szereg podręczników, m.in. "Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć", "Wędrowniczki", "Jak prowadzić drużynę harcerek", "Sprawności Harcerek", "Tropicielka". Od 1962 roku mieszkała w Nowym Jorku. W 2013 roku powróciła do kraju.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także