more_horiz
Wiadomości

Ilu uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce? Straż Graniczna podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 10:22
Od początku rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy wjechało 2,984 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Minionej doby funkcjonariusze odprawili 21,4 tys. podróżnych, natomiast w środę do godz. 7.00 - 6,8 tys. osób.
Straż Graniczna: od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2,984 mln osób
Straż Graniczna: od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2,984 mln osóbFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

Jak podała SG, we wtorek granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło o 56 procent osób więcej niż w poniedziałek. Również najnowsze dane z środy są o 50 procent wyższe niż minionej doby.

SG poinformowała też, że we wtorek z Polski na Ukrainę wyjechało 15,4 tysięcy osób. Od 24 lutego to 886 tysięcy osób.

Spośród uchodźców najwięcej stanowią kobiety do 65 roku życia oraz dzieci i młodzież - łącznie prawie 93 procent. 3,8 procent uchodźców to mężczyźni w wieku 18-65 lat, a 3,4 procent to kobiety i mężczyźni powyżej 65 roku życia.

Świadczenie dla uchodźców

Na początku tygodnia liczba ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali w Polsce numer PESEL, przekroczyła milion. Z kolei, jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.

Jednorazowe świadczenie dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy uruchomił polski rząd po rosyjskiej inwazji. Wiceminister Szwed przypomniał też, że Polska otworzyła rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. - Pracodawca jest zobowiązany w ciągu 14 dni powiadomić Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu (przez uchodźcę - red.) pracy. Od 24 lutego, mamy około 88 tys. powiadomień - mówił wiceszef MRiPS.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także