"Wywieśmy polską flagę i wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm". Szef MON ze specjalnym apelem

- Wywieśmy polską flagę, okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków - powiedział Mariusz Błaszczak w przesłaniu na obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP. Zaapelował również, abyśmy wspólnie wyrazili nasz patriotyzm oraz "pokazali dumę z bycia Polakami".

2022-05-02, 10:15

"Wywieśmy polską flagę i wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm". Szef MON ze specjalnym apelem
Szef MON w Dniu Flagi: wywieśmy polską flagę, wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm. Foto: PAP/Paweł Topolski

Szef MON w nagraniu zamieszczonym na Twitterze powiedział, że biało-czerwoną z dumą noszą na swoich mundurach żołnierze Wojska Polskiego, dla których jest to najważniejszy symbol, którego należy bronić za wszelką cenę.

- Biało-czerwona daje poczucie wyjątkowej jedności i więzi. Ta jedność jest potrzebna właśnie teraz, gdy w szczególny sposób musimy dbać o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą Ukraina bohatersko odpiera agresję rosyjskiego reżimu, jeszcze wyraźniej widać, że niepodległość i bezpieczeństwo ojczyzny nie mają ceny. To wartość najwyższa - powiedział Mariusz Błaszczak.

"Pokażmy dumę z bycia Polakami"

Wezwał też, aby 2 maja wywiesić polską flagę. - Okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków, oraz dla wartości, o które nasi przodkowie walczyli i za które oddawali życie - mówił.

REKLAMA

Minister zaapelował, by we wspólne świętowanie w szczególny sposób włączyć dzieci, tak aby "od najmłodszych lat wzrastały w poczuciu miłości do ojczyzny". - Wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami - mówił szef MON.

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.

REKLAMA

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku. 

Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej