more_horiz
Wiadomości

"Polska żyje i nie zginie". Prezes IPN o pamięci i tożsamości zachowanej dzięki Polskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:30
- Ani bomby, ani zgiełk i krzyk upadających budynków, i niemieckich silników Luftwaffe nie zagłuszyły we wrześniu 1939 roku eteru Polskiego Radia - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas specjalnej konferencji prasowej, która zainicjowała akcję "Gdzie jest czarny neseser?".
Gdzie jest czarny neseser?. Karol Nawrocki: Polska żyje dzięki trwałej pamięci o naszej historii
"Gdzie jest czarny neseser?". Karol Nawrocki: Polska żyje dzięki trwałej pamięci o naszej historiiFoto: PR24

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że działalność Polskiego Radia przyczynia się do zachowania pamięci historycznej i tożsamości narodowej.

Podczas uroczystości inaugurującej akcję poszukiwania zaginionej części kolejki płyt gramofonowych z września 1939 roku prezes IPN przypomniał, że mimo bombardowań Polskie Radio nadawało do samego końca obrony stolicy. Karol Nawrocki podkreślił, że obecnie pracownicy Polskiego Radia stoją na straży polskiej tożsamości.

"Ani bomby, ani zgiełk nie zagłuszyły Polskiego Radia"

- Ani bomby, ani zgiełk i krzyk upadających budynków i niemieckich silników Luftwaffe nie zagłuszyły we wrześniu 1939 roku eteru Polskiego Radia. Polska żyje i nie zginie dzięki tym, którzy za nią walczyli i pracowali dla niej. Żyje także dzięki trwałej pamięci o naszej historii - zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas uroczystości w Studiu im. Władysława Szpilmana prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zainicjowała akcję poszukiwania zaginionej części kolekcji płyt gramofonowych z września 1939 roku. Jednocześnie zaprezentowała pięciopłytowy album, który powstał w oparciu o odnalezione 93 metalowe płyty gramofonowe zawierające dokumentację dźwiękową obrony stolicy.

Najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia udostępnia ocalałe nagrania, między innymi, historyczne przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Słuchacze znajdą tu także komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę.

Posłuchaj
00:25 11724986_1.mp3 Prezes IPN o pamięci i tożsamości zachowanej dzięki Polskiemu Radiu (IAR) 

Do płyt dołączono obszerną książeczkę - z tekstami źródłowymi i komentarzami oraz materiałami ikonograficznym, w tym unikatowymi, archiwalnymi zdjęciami. W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia - łącznie 93 metalowe krążki. Oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Czytaj więcej:

***

Wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia.

W ramach akcji "Gdzie jest czarny neseser?" uruchomiony został specjalny serwis internetowy czarnyneseser.pl gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące pomóc w poszukiwaniu płyt. 

Baner_1200x150.png

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także