more_horiz
Wiadomości

Matura 2022. Język angielski - poziom podstawowy. Arkusze CKE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 14:54
Piątek to trzeci dzień matur. Tym razem abiturienci zmierzyli się z językiem angielskim - poziom podstawowy. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym.
Matura 2022. Język angielski - poziom podstawowy
Matura 2022. Język angielski - poziom podstawowyFoto: Cezary Pecold / Forum; CKE

Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. Trwał 120 minut.

W piątek o godz. 14.00 rozpoczęły się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: z niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i z włoskiego.

Chęć zdawania języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało ponad 276 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, czyli 95,5 proc. tegorocznych absolwentów, a także ok. 11 tys. absolwentów z lat ubiegłych.

Wśród tegorocznych absolwentów chęć zdawania egzaminu z niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 8,7 tys. osób, z rosyjskiego – 3,1 tys., z hiszpańskiego – 632 osoby, z francuskiego – 522 osoby i z włoskiego – 169 osób.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, są m.in. języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Matura jęz. angielski - poziom rozszerzony

Egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin z angielskiego na poziomie dwujęzycznym będą przeprowadzone w poniedziałek 9 maja, rano.

Czytaj także:

Egzamin z francuskiego na poziomie rozszerzonym i egzamin na poziomie dwujęzycznym będą 10 maja po południu, z hiszpańskiego – 11 maja po południu, z rosyjskiego – 12 maja po południu, z niemieckiego – 13 maja po południu i z włoskiego – 16 maja po południu.

W tym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Matura 2022 - angielski, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Poniżej przedstawiamy oficjalne arkusze z matury z języka angielskiego oraz transkrypcję nagrania. 

Matura 2022 - język angielski, poziom podstawowy ARKUSZ.pdf

Matura 2022 - język angielski, poziom podstawowy TRANSKRYPCJA NAGRAŃ.pdf

as

Zobacz także

Zobacz także