more_horiz
Wiadomości

Rusza program mieszkań bez wkładu własnego. Ustawa weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 06:33
W czwartek wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Osoby i rodziny, których nie stać na wkład własny do kredytu hipotecznego, ale są w stanie spłacać raty, otrzymają wsparcie państwa. Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi.
Rusza program mieszkań bez wkładu własnego
Rusza program mieszkań bez wkładu własnegoFoto: Shutterstock/hanohiki

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że to oferta skierowana do tych, którzy średnio i dobrze zarabiają, ale nie udało im się zgromadzić środków na wkład własny wymagany przez banki. - Zagwarantujemy, czyli zdejmiemy ten obowiązek, który jest wymagany przez banki z klienta, tak, żeby mógł zawrzeć tę umowę kredytową. Ten wkład własny będzie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnił.

Mieszkania bez wkładu własnego. Warto brać kredyt?

Minister zaznaczył, że stopy procentowe są dziś wysokie, ale to - jego zdaniem - wbrew pozorom "wcale nie jest zły moment na wzięcie zobowiązania kredytowego, jeszcze w tym programie". Przypomniał, że w takich warunkach zazwyczaj banki obniżają marżę kredytu. Dodał, że jeśli dziś kogoś stać na spłatę rat kredytu, to w przypadku spadku stóp procentowych skorzysta też na niższej marży w przyszłości.

Minister Buda przypomniał, że przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie można liczyć na umorzenie 20 tysięcy złotych, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego - po 60 tysięcy złotych.

W ramach programu państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 procent do kwoty 100 tysięcy złotych przez okres minimalnie 15 lat. Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Czytaj także:

Zobacz również: Jacek Sasin w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także