more_horiz
Wiadomości

"To jest podważanie istoty naszej cywilizacji, trzeba ukarać winnych". Przyłębska o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 21:33
 - To, co dzieje się na Ukrainie, to podważanie istoty naszej cywilizacji; są przesłanki, że doszło do ludobójstwa, trzeba stworzyć organ, który doprowadzi do ukarania winnych - mówiła we wtorek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
- To jest podważanie istoty naszej cywilizacji, trzeba ukarać winnych - powiedziała Julia Przyłębska
- To jest podważanie istoty naszej cywilizacji, trzeba ukarać winnych - powiedziała Julia Przyłębska Foto: Tomasz Tołłoczko / Trybunał Konstytucyjny

Julia Przyłębska była pytana we wtorek w Telewizji Republika o kwestię przestrzegania prawa międzynarodowego podczas trwającej na Ukrainie wojny. - Zauważyliśmy już, że Rosja poczyna sobie dość odważnie i ignoruje, nie akceptuje obowiązującego prawa międzynarodowego - powiedziała.

Jak dodała, są jednoznaczne przesłanki wskazujące, że podczas wojny na Ukrainie doszło do zbrodni ludobójstwa. - W mojej ocenie należy stworzyć taki organ, który doprowadzi do ukarania winnych. (...) To, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, to jest podważanie istoty naszej cywilizacji - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Działanie krajów Zachodu

W tym kontekście wyraziła też zaskoczenie działaniami krajów zachodnich. - Cały Zachód, ja jestem zdziwiona, że jest taka mała aktywność, jeżeli chodzi o ocenę działań Rosji. Bo jeśli centrum dzisiejszego świata jest człowiek jako indywiduum i ten człowiek jest traktowany w Rosji w sposób taki, że podważa się jego człowieczeństwo, to Zachód powinien grzmieć. A to są dla mnie wypowiedzi mało dynamiczne, mało aktywne, mało konstruktywne - mówiła Julia Przyłębska.

Dodała, że jest dumna z działań polskich władz w tym zakresie. - Cieszy mnie, że polskie władze jednak to artykułują i jednoznacznie stoją po stronie człowieczeństwa, człowieka i wartości, o które wszyscy zabiegamy i walczymy - podkreśliła prezes TK.

Czytaj także:

bartos

Zobacz także

Zobacz także