more_horiz
Wiadomości

Polska poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy. Premier Morawiecki: będziemy hubem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 12:29
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Polska została poproszona o pomoc w wywozie towarów, głównie zboża, z Ukrainy. - Otrzymujemy z tego tytułu środki z UE, by zwiększyć przepustowość i poprawić infrastrukturę; Polska będzie dla niepodległej Ukrainy hubem gospodarczym - powiedział.
Premier powiedział, że Polska będzie uczestniczyć w eksporcie płodów rolnych, głównie zboża z Ukrainy
Premier powiedział, że Polska będzie uczestniczyć w eksporcie płodów rolnych, głównie zboża z UkrainyFoto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

Szef rządu uczestniczył w środę w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance (Ukraina).

Podczas konferencji prasowej powiedział, że Polska będzie uczestniczyć w eksporcie płodów rolnych, głównie zboża, z Ukrainy. - Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy i już dzisiaj będziemy starali się pomagać - zaznaczył.

- Dlatego Polska została także poproszona i powiedziałem, jakie są nasze warunki. Otrzymujemy tutaj z tego tytułu także środki ze strony UE po to, ażeby zwiększyć przepustowość, poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz zboża, wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i do innych państw - powiedział.

"Chcemy jak najszybciej przywrócić pokój"

Premier podkreślił, że wywóz zboża z Ukrainy był jednym z głównych tematów podczas poniedziałkowo-wtorkowego posiedzenia Rady Europejskiej. Był to - dodał - temat "numer 2 zaraz po wojnie na Ukrainie". - To kilkadziesiąt milionów ton zboża, ok. 50 mln ton zboża rocznie, bez którego północna Afryka, Bliski Wschód może mieć poważne problemy z wyżywieniem swojej ludności, z zabezpieczeniem żywności dla swoich ludzi - zaznaczył.

Morawiecki powiedział, że już dzisiaj w przygotowaniu jest "kilka umów pomiędzy resortami, które z jednej strony pomogą Ukrainie, a z drugiej strony dadzą impuls gospodarczy Polsce" i że "są to umowy dotyczące np. eksportu zboża ukraińskiego". Premier mówił też o polsko-ukraińskiej współpracy resortów obrony, spraw wewnętrznych czy infrastruktury.

Premier podkreślił, że dziś najważniejsze jest przywrócenie pokoju na Ukrainie. - Koncentrujemy się na tym, aby jak najszybciej można było przywrócić pokój, bezpieczeństwo, normalność i normalne życie gospodarcze - dodał.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także