more_horiz
Wiadomości

"Bardzo ważną rolę odgrywa artyleria". Szef MON o kierunku zbrojeń dla polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 16:34
Mariusz Błaszczak w Stalowej Woli powiedział, że "w wojnie na Ukrainie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria; dlatego też stawiamy na rozwój artylerii rakietowej oraz lufowej, jak armatohaubice Krab, które powstają w Hucie Stalowa Wola".
Mariusz Błaszczak: stawiamy na rozwój artylerii, zarówno lufowej, jaki i rakietowej
Mariusz Błaszczak: stawiamy na rozwój artylerii, zarówno lufowej, jaki i rakietowej Foto: PAP/Darek Delmanowicz

We wtorek szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem i szefem MAP Jackiem Sasinem odwiedził Hutę Stalowa Wola. Jak podkreślił w wystąpieniu, od 2016 roku MON zamówiło w HSW broń o wartości 6 mld zł.

- Ta broń to przede wszystkim dywizjonowe moduły ogniowe Regina; w których skład wchodzą armatohaubice Krab, a także wozy amunicyjne, dowodzenia i techniczne. Obok Krabów powstają tu także kompanijne moduły ogniowe Rak - a więc samobieżne moździerze, funkcjonujące w podobnym zestawie - wskazał Mariusz Błaszczak.

Waga artylerii

Zwrócił uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę nie przypomina wojny "XXI wieku, jaką sobie wyobrażano", ale "zdjęcia i relacje z czasów II Wojny Światowej". - W tej wojnie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria; dlatego też stawiamy na rozwój artylerii; zarówno tej lufowej, produkowanej w HSW, jak i rakietowej - zaznaczył.

Szef MON podkreślił także, że w HSW powstają także inne rodzaje broni. Jak mówił, w zakładach trwa przygotowanie wyrzutni rakiet do systemu Patriot zamówionego w USA, który w tym roku ma trafić na wyposażenie polskich sił zbrojnych. - Ze względu na to, że zamawiając Patrioty w USA zapewniliśmy możliwość produkcji podzespołów w Polsce, HSW wyprodukuje wyrzutnie do Patriotów, które będą wykorzystywane do osłony nieba nad Polską - zaznaczył.

Błaszczak odniósł się również do kwestii rozpoczęcia produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk, które również mają być produkowane w Stalowej Woli. - Obserwowaliśmy przygotowanie do produkcji, w zasadzie badania zakładowe pierwszego prototypu zostały zakończone; za miesiąc ruszą badania kwalifikacyjne, które - mam nadzieję - że szybko zakończą się pozytywnymi rezultatami - mówił. Jak dodał, MON zamówiło kolejne 4 prototypy wozu, które zostaną przetestowany przez żołnierzy WP, których opinie zostaną wykorzystane w badaniach.

- Opisując sukcesy Huty Stalowa Wola należy wskazać na polonizację tej broni, która jest tu produkowana - dodał szef MON. Podał przykład luf do armatohaubic Krab, które dawniej sprowadzane były z Niemiec, a obecnie powstają w Stalowej Woli; podobnie podwozia do tych pojazdów, które obecnie są produkowane na licencji koreańskiej w Polsce

- To bardzo dobry kierunek, który oznacza pewną niezależność, która jest potrzebna w sytuacji zagrożenia, żeby zbudować odporność kraju. Chodzi o to, żeby Polska bezpieczna, bo tylko taka Polska może się rozwija - dodał polityk. Zapewnił, że polski rząd będzie korzystał i rozwijał potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Posłuchaj
00:34 11779637_1.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak: Huta Stalowa Wola przyczynia się do polonizacji uzbrojenia (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

dz

Zobacz także

Zobacz także