more_horiz
Wiadomości

Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków? Szokujące ustalenia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 14:40
Blisko przez cztery lata Piotr Kraśko nie płacił podatków - poinformował Cezary Gmyz na portalu tvp.info.
Piotr Kraśko przez lata nie składał zeznań podatkowych - podał portal TVP info
Piotr Kraśko przez lata nie składał zeznań podatkowych - podał portal TVP infoFoto: PAP/Artur Reszko

Jak informuje portal, w 2017 r. kontrolerzy odkryli, że od 2012 r. Piotr Kraśko, który wówczas pracował na stanowisku prezentera i szefa "Wiadomości", nie składa rocznych zeznań podatkowych PIT. Podczas kontroli ustalono, że prezenter od 2008 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Dlatego, mimo że nie wykazuje żadnych przychodów ani obrotów, to i tak jako przedsiębiorca powinien składać zeznania podatkowe.

TVP info podaje, że w tym okresie na samej tylko działalności gospodarczej Kraśko mógł zarobić 2,8 mln. Dodatkowo z etatu telewizyjnego zarobił ponad 700 tys., z których telewizja odprowadzała zaliczki na podatek. Jednak prezenter przez cztery lata nie składał żadnej deklaracji podatkowej.

Ujawnił faktury, których nie zdołali odkryć kontrolerzy

Gdy Piotr Kraśko został powiadomiony o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli, złożył zaległe deklaracje VAT-7 za okres od stycznia 2012 do grudnia 2016 r., a także PIT-y 36L i 37 za lata 2012-2015. Zapłacił także zaległe podatki wraz z odsetkami na kwotę ponad 760 tys. Składając zaległe zeznania, Kraśko ujawnił faktury, których nie odkryli jeszcze kontrolerzy, na kwotę prawie 400 tys. zł, od których też musiał zapłacić podatek.

Za okoliczność łagodzącą uznano to, że Kraśko ujawnił nie tylko dochody, które ustaliła skarbówka, ale również pozostałe. Ostatecznie sprawę zamknięto.

Wykrycie nieuczciwego podatnika umożliwił nowoczesny system Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), pozwalający m.in. na sprawdzenie, czy od wystawionych faktur przedsiębiorca uiścił należności skarbowe. Dziennikarze TVP próbowali skontaktować się z Kraśką, ale do momentu publikacji tekstu nie otrzymali odpowiedzi.

Czytaj także:

dn./tvp.info

Zobacz także

Zobacz także