Ponad 2 mln zł na wsparcie zawodowe cudzoziemców. Maląg: to pomoże ustabilizować rynek pracy
Ponad dwa miliony złotych z programu "Razem możemy więcej" trafi do województwa łódzkiego na kursy języka polskiego oraz na aktywizację zawodową cudzoziemców, w tym mieszkających w regionie obywateli Ukrainy. - Te działania przyczynią się do stabilizacji na rynku pracy - zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2022-06-27, 15:34
W poniedziałek umowę na realizację dwóch projektów wspierających pod kątem zawodowym przybyłych do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy i cudzoziemców popisali w Łodzi szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Pozyskane przez samorząd pieniądze pochodzą z ministerialnego programu "Razem możemy więcej", którego celem jest aktywizacja zawodowa, integracja i aktywność społeczna cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w Polsce, a którzy spotykają się z trudnościami, m.in. ze znalezieniem zatrudnienia, barierą językową czy integracyjną w społeczeństwie. Na takie wsparcie resort przeznaczył łącznie ponad sto milionów złotych.
Program "Razem możemy więcej"
Jak podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego, podpisana w poniedziałek umowa jest kolejnym krokiem na drodze pomocy tym, którzy przybyli do Polski, uciekając przed wojną na Ukrainie.
- Cieszymy się z każdym aktem, programem, w którym możemy tę pomoc rozszerzyć. Takim programem jest program "Razem możemy więcej". To kolejny krok otoczenia opieką osób, które zostały z nami. To nauka języka polskiego oraz kwestia przygotowania zawodowego. Na program, które ogłosiło ministerstwo, odpowiedzieliśmy bardzo szybko - przyznał.
REKLAMA
Minister Marlena Maląg poinformowała, że na realizację dwóch wybranych w konkursie projektów samorząd woj. łódzkiego otrzyma blisko 2,3 mln zł. Dotyczą one organizacji kursów języka polskiego (dofinansowane ok. 1,3 mln zł) oraz aktywizacji zawodowej cudzoziemców (około milion złotych).
- Działania te przyczynią się, że do stabilizacji na rynku pracy, który wymaga wsparcia, bo potrzebne są ręce do pracy. Dziękuję, że we współpracy rządu i samorządu możemy tworzyć bardzo ciekawe projekty, które służą przede wszystkim rozwojowi Polski. W ramach konkursu "Razem możemy więcej" dofinansowanych zostało w sumie 115 projektów - zaznaczyła mister rodziny i polityki społecznej.
Polskie wsparcie dla Ukraińców
Zapewniła przy tym, że rynek pracy w Polsce ma bardzo dobre parametry, w tym niską stopę bezrobocia, w związku z czym - jak podkreśliła - jest miejsce, aby obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, znaleźli tu zatrudnienie.
- Zdajemy egzamin z człowieczeństwa, z pomocy drugiemu człowiekowi. Od samego początku - od 24 lutego - Polska udziela wsparcia obywatelom Ukrainy. Na początku było to schronienie i zapewnienie bezpieczeństwa, ale cały czas patrzyliśmy w perspektywie długofalowej, legalizując pobyt obywateli Ukrainy w Polsce, ale także dając dostęp do pracy - tłumaczyła.
REKLAMA
W Łódzkiem z kursu 60 godzin nauki języka polskiego będzie mogło skorzystać ok. 1200 cudzoziemców. Z kolei w kursach zawodowych przewidziano ok. 380 miejsc. Uczestnicy szkoleń będą uczyć się wykonywania zawodów takich, jak kosmetyczka, opiekun medyczny, elektryk czy kucharz.
Obecny na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przypomniał, że samorząd od pierwszych godzin wybuchu wojny na Ukrainie podejmował liczne i istotne działania na rzecz pomocy dla uchodźców z tego kraju. - Ta pomoc trwała na samym początku i trwa teraz. Podpisanie przez rząd umowy z samorządem daje rękojmię naprawdę dobrze wydatkowanych środków, zrealizowania bardzo istotnie aktywizujących uchodźców projektów. Wiemy, że zapotrzebowanie na tego świadczenia ze strony uchodźców jest bardzo duże - powiedział.
- Marlena Maląg: świadczenia społeczne nie są kosztem. To inwestycja w rodzinę
- Prezydent Duda: największym zagrożeniem społecznym jest dla nas nadal problem demograficzny
- Świadczenia za pomoc uchodźcom. Od dziś osoby wspierające mogą pobierać je dłużej
Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia
ng
REKLAMA
REKLAMA