more_horiz
Wiadomości

Tropikalne upały dotarły do Polski. Ponad 30 stopni w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 07:28
W środę temperatura powietrza prawie w całym kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza. Jak podał PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, na zachodzie Polski spodziewana jest tzw. noc tropikalna z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza.
Synoptyk IMGW: na zachodzie kraju nawet 37 stopni
Synoptyk IMGW: na zachodzie kraju nawet 37 stopniFoto: MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Jak przekazał PAP Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę ponad 30-stopniowy upał obejmie swym zasięgiem prawie całą Polskę.

Ponad 30 stopni w całym kraju

Najwyższa temperatura prognozowana jest dla Zielonej Góry i Leszna, a szerzej dla ziemi lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska. Tam spodziewanych jest 37 stopni Celsjusza.

Od ponad 30-stopniowego upału mają ustrzec się, jak podał Barczyk, jedynie Podlasie, Warmia i Mazury oraz krańce północno-wschodnie w woj. pomorskim. Tam ma być powyżej 25 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Suwałkach. Tam spodziewane są 23 stopnie Celsjusza.

W środę wiatr będzie słaby, do umiarkowanego, bez konkretnego kierunku. Według prognozy synoptyka IMGW w ciągu dnia nie powinny wystąpić jakiekolwiek zjawiska atmosferyczne. Podobnie będzie w nocy ze środy na czwartek.

Najcieplejsza noc zapowiada się na zachodzie Polski. - Temperatura minimalna miejscami nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. To będzie tzw. noc tropikalna. W Szczecinie prognozujmy co najmniej 22 stopnie. 21 stopni ma być w Gorzowie Wielkopolskim – powiedział Barczyk.

Dodał, że a wschodzie kraju temperatury będą znacznie łagodniejsze. - W Suwałkach 13 stopni Celsjusza, w Warszawie 16 stopni – podał synoptyk IMGW.

Jak długo będzie gorąco?

W czwartek szykuje się kulminacja upałów.

Wysokie temperatury będą utrzymywały się także wieczorami i w nocy. Synoptycy przewidują, że praktycznie na terenie całego kraju termometry będą pokazywały po zachodzie słońca około 20 stopni.

Wysokie temperatury utrzymają się do soboty. W niedzielę nad Polskę napłynie nieco chłodniejsze powietrze, z temperaturami w okolicach 22-25 stopni. Po weekendzie znów wrócą upały.

as

Zobacz także

Zobacz także