Dodatek węglowy. Rządowy projekt zaakceptowany przez sejmowe komisje

Sejmowe komisje do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz finansów publicznych pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o dodatku węglowym. Za przepisami, wraz z zaproponowanymi poprawkami, opowiedziało się 38 członków komisji, jeden był przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.

2022-07-20, 21:00

Dodatek węglowy. Rządowy projekt zaakceptowany przez sejmowe komisje
Sejmowe komisje poparły projekt ustawy o dodatku węglowym. Foto: Twitter/Sejm RP

Projekt zakłada wypłatę trzech tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy.

Dodatek węglowy. "Wniosek będzie bardzo prosty"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała po posiedzeniu komisji, że główne założenia projektu nie zostały zmienione. Aby skorzystać z pomocy, zainteresowani będą musieli złożyć wniosek do urzędu gminy. "

- Dodatek będzie wypłacany przez gminy od momentu wejścia w życie ustawy. Wniosek będzie bardzo prosty, właściwie tylko identyfikujący dane osobowe i sprawdzający, czy obywatel złożył wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - wyjaśniła szefowa resortu klimatu.

Posłuchaj

Anna Moskwa o dodatku węglowym (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Minister Anna Moskwa dodała, że projekt zapewnia też wsparcie dla ciepłowni. - To, co było pierwszą potrzebą ciepłowni, to gwarancje finansowe i one znajdują się w tej ustawie. Gwarancje będą udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, tym samym docieramy do wszystkich odbiorców węgla - powiedziała minister klimatu.

REKLAMA

Zobacz także:

Głosy opozycji

Przedstawiciele opozycji proponowali rozszerzyć zakres pomocy w procedowanym projekcie. Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek powiedział po zakończeniu prac komisji, że projekt idzie w dobrym kierunku, ale - w ocenie polityka - nie rozwiązuje on wszystkich problemów.

Podczas drugiego czytania Lewica zamierza złożyć nowe poprawki dotyczące objęcia wsparciem gospodarstw domowych korzystających z innych źródeł ogrzewania.

- Najpierw namawialiśmy do tego, żeby likwidować piece węglowe i przechodzić na gaz. Dzisiaj ci ludzie, którzy przeszli na gaz - mam wiele takich informacji - są po prostu rozżaleni. Mówią, że gaz zdrożeje, w przyszłym roku będzie o 100 procent droższy, a nikt w ogóle o nas nie dba. Szanując oczywiście tych, którzy przy węglu zostali, to też tym ludziom, mającym inne ogrzewanie, w mojej ocenie trzeba pomóc- uważa poseł Dariusz Wieczorek.

REKLAMA

Posłuchaj

Dariusz Wieczorek o dodatku węglowym (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Sejm wróci do prac nad przepisami w czwartek. Drugie czytanie zaplanowano na 15:15. Zgodnie z treścią projektu wniosek o dodatek do węgla będzie można składać do 30 listopada tego roku. Ma on być wypłacony w ciągu miesiąca przez gminę. Budżetowy koszt dodatku węglowego to 11 i pół miliarda złotych.

Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w PR24

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej