Marszałek Sejmu wznowiła obrady. Przed nami blok głosowań ws. dodatku węglowego i RMN
W piątek o godz. 9 Sejm wznowił obrady, zaplanowane są głosowania między innymi nad rządowym projektem ustawy o dodatku węglowym. Ma zostać także przeprowadzony wybór członków Rady Mediów Narodowych.
2022-07-22, 09:51
Zgodnie z rządowym projektem ustawy o dodatku węglowym ma on wynosić 3 tys. zł i przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel.
Poprawki do projektu
Sejmowe komisje energii oraz finansów negatywnie zaopiniowały poprawki złożone przez posłów opozycji zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł., czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.
Podczas prac sejmowych do projektu dopisano artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według resortu finansów proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Sejmowe komisje zarekomendowały odrzucenie poprawek opozycji przewidujących skreślenie tych artykułów.
RMN. Jaki będzie skład?
Ponadto przeprowadzony ma zostać wybór członków Rady Mediów Narodowych. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.
REKLAMA
Kadencja rady trwa 6 lat. W piątek mija kadencja trojga wybranych w 2016 r. przez Sejm członków RMN zgłoszonych przez PiS: Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk i Krzysztofa Czabańskiego. Klub PiS zgłosił do RMN kandydatury: ponownie Lichockiej i Czabańskiego oraz Piotra Babinetza. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zaopiniowała je pozytywnie.
- "Cel został zrealizowany". Krzysztof Czabański w Senacie o działalności RMN
- Dodatek węglowy. Sejm skierował projekt ustawy do ponownego rozpatrzenia
- "Ograniczać inflację, utrzymać wzrost gospodarczy". Glapiński o celach polityki pieniężnej
26 lipca kończy się natomiast kadencja wskazanego w 2016 r. przez PO Juliusza Brauna. W RMN zasiada również zgłoszony przez klub Lewicy Robert Kwiatkowski, który dokooptowany został do Rady w 2020 r. po rezygnacji Grzegorza Podżornego (rekomendowanego przez klub Kukiz'15). W przypadku osób powoływanych do RMN przez prezydenta prawo zgłoszenia kandydatów przysługuje dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym. Według informacji medialnych klub KO zgłosił Pawła Olszewskiego, a klub Lewicy - Marka Rutkę.
Ponadto Sejm ma w piątek wysłuchać informacji z działalności w 2021 r.: Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych oraz Najwyższej Izby Kontroli.
REKLAMA
59. posiedzenie Sejmu - dzień trzeci
***
Zobacz także: Henryk Kowalczyk w "Sygnałach dnia"
nt
REKLAMA