more_horiz
Wiadomości

"Zachowania niedopuszczalne w demokracji". Fogiel o inspirowanych przez opozycję atakach na PiS

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 21:32
To smutne, że Platforma Obywatelska uważa, iż odzyska władzę dopuszczając się agresywnych i wulgarnych zachowań - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do ataków na działaczy i zwolenników PiS podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Kórniku.
Działacze opozycji uczestniczą w wulgarnych manifestacjach podczas spotkań polityków PiS z wyborcami
Działacze opozycji uczestniczą w wulgarnych manifestacjach podczas spotkań polityków PiS z wyborcamiFoto: PAP/Paweł Jaskółka

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przebywał w weekend w Wielkopolsce, gdzie spotykał się z wyborcami. Przed lokalem w Kórniku, gdzie odbywało się jedno ze spotkań, zebrali się protestujący.  

"Lider partii nie wyszedł do pikietujących, a emocje były na tyle silne, że musiał on opuścić budynek tylnym wejściem" - relacjonował wydarzenia lokalny portal wtk.pl.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać manifestujących, którzy wykrzykują w kierunku prezesa PiS hasła: "Będziesz siedział", "J...ać PiS" oraz "Wyp...ać". Kolumnę samochodów z opuszczającym budynek prezesem PiS ochraniali policjanci.

Niedopuszczalne w demokracji

- Informacje dostępne publicznie w mediach społecznościowych wskazują, że jedną z organizatorek manifestacji, której uczestnicy byli agresywni i wykrzykiwali wulgarne hasła, była lokalna działaczka PO - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel odnosząc się do wydarzeń z Wielkopolski.

- Były także przypadki zastraszania zwykłych obywateli, którzy chcieli pójść na spotkanie z prezesem Kaczyńskim, dochodziło do opluwania i wyzywania w najbardziej wulgarny sposób - dodał polityk PiS.

- To smutne, że Platforma Obywatelska uważa, że odzyska władzę przyzwalając na tego typu agresywne i niedopuszczalne w demokracji zachowania - ocenił rzecznik PiS.

Rosyjska inspiracja

W poniedziałek sytuację skomentował również wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który mówił w Polskim Radiu 24, że ataki na działaczy i zwolenników PiS podczas weekendowego spotkania prezesa PiS w Kórniku, to zjawisko, które "ma na celu destabilizować sytuację polityczną w Polsce".

Przypomniał, że "mieliśmy do czynienia z bardzo różnymi wydarzeniami tego rodzaju, inspirowanymi przez Federację Rosyjską w wielu innych państwach, nawet w Stanach Zjednoczonych".

Dodał, że podobnie Rosjanie destabilizowali sytuację w Katalonii.

- Niestety jest bardzo prawdopodobne, że w Polsce taki scenariusz również może być realizowany, także z udziałem polityków, którzy robią to nieświadomie, albo niestety świadomie - powiedział wiceszef MSZ. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także