Jarosław Kaczyński spotkał się z przedstawicielami niemieckiej CDU. Podniesiono kwestię reparacji wojennych

- Dwie godziny trwało spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami niemieckiej CDU, z jej przewodniczącym Friedrichem Merzem - poinformował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

2022-07-27, 16:40

Jarosław Kaczyński spotkał się z przedstawicielami niemieckiej CDU. Podniesiono kwestię reparacji wojennych
Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiał z przedstawicielami niemieckiej CDU, m.in. o reparacjach wojennych. Foto: Twitter/PiS

Poruszono wiele tematów dotyczących relacji polsko-niemieckich i relacji w ramach Unii Europejskiej, rozmowy dotyczyły też wojny na Ukrainie, udzielanego Ukrainie wsparcia i polityki Niemiec w tej sprawie. Podczas spotkania z przedstawicielami niemieckiej CDU i jej przewodniczącym Friedrichem Merzem, mocno została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych i konieczności uregulowania tych kwestii- powiedział Radosław Fogiel.

Radosław Fogiel stwierdził, że PiS liczy na to, że CDU będzie miało w tym temacie inne podejście niż aktualnie rządzący za naszą zachodnią granicą.

W spotkaniu, poza liderami partii, wzięli udział deputowani do Bundestagu: Patricia Lips, Paul Ziemiak i Knut Abraham oraz Sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski i polski ambasador w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Do rozmów doszło z inicjatywy strony niemieckiej. Szef CDU podczas wizyty w Warszawie ma spotkać się jeszcze z premierem Mateuszem Morawieckim.

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Fogiel o spotkaniu prezesa PiS z liderem CDU (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Friedrich Merz krytykuje niemiecki rząd

W kilku wywiadach Friedrich Merz zaapelował do rządu federalnego o zwiększenie zaangażowania w sprawę dostarczenia Polsce obiecanego sprzętu. Jego współpracownik Roderich Kiesewetter przypomniał, że już w pierwszych tygodniach wojny polskie władze wysłały na Ukrainę około 250 czołgów T-72, podczas gdy Berlin zaproponował Warszawie jedynie 20 Leopardów.

Zachowanie socjaldemokratów budzi także niesmak wśród niemieckich dziennikarzy. - Mamy doskonałe koncerny zbrojeniowe, które byłyby w stanie pomóc zarówno Ukrainie, jak i państwom NATO. Wstydem napawa mnie tylko to, że SPD tego nie chce - powiedział Polskiemu Radiu publicysta Roland Tichy.

Tymczasem kanclerz Olaf Scholz utrzymuje, że zaangażowanie Niemiec na Ukrainie stopniowo rośnie. Na front trafiły dziś wyrzutnie rakietowe Mars II i trzy kolejne samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitzen 2000. Natomiast za kilka dni mają się rozpocząć szkolenia Ukraińców w obsłudze systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej