more_horiz
Wiadomości

121. rocznica urodzin kard. Wyszyńskiego. "Dla niego miłość nie była pustym słowem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 21:44
3 sierpnia mija 121. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Bp Wiesław Lechowicz poświęcił w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie tablicę pamiątkową z popiersiem Prymasa Tysiąclecia i napisem "Będziesz miłował". Duchowny wyraził nadzieję, że będzie ona apelem o miłość Ojczyzny i szacunek do drugiego człowieka. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne "Pamięć".
W katedrze polowej bp Lechowicz odsłonił tablicę z popiersiem kard. Stefana Wyszyńskiego
W katedrze polowej bp Lechowicz odsłonił tablicę z popiersiem kard. Stefana WyszyńskiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Miłość, która wszystko zwycięża, godna jest najwyższej ceny i ofiary w postaci życia. Niech z tego miejsca rozlega się wołanie o miłość do każdego człowieka, o wolność, o niepodległość, o pokój i bezpieczeństwo - powiedział w środę w czasie poświęcenia tablicy w katedrze polowej WP bp Lechowicz.

Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych uczestników Powstania Warszawskiego.

Postawa powstańców

W homilii bp polowy WP podkreślił, że powstańcy walcząc na barykadach "byli święcie przekonani, że wcześniej lub później z Boża pomocą odzyskają wolność, odzyskają niepodległość, obronią się przed agresorami ze Wschodu i z Zachodu". - Mieli tę wiarę, że w historii narodu powtórzy się coś podobnego, co dokonało się również w historii Izraela – powiedział kaznodzieja.

Bp Lechowicz przyznał, że niekiedy Bóg wybawiał powstańców w sposób niezwykły, wręcz cudowny.

- Pan Bóg zazwyczaj okazuje swoją troskę o lud poprzez konkretnych ludzi, konkretne sytuacje. W czasach Powstania Warszawskiego Bóg działał w sposób niezwykły przez niezwykłych ludzi, a wśród nich był bł. kard. Stefan Wyszyński - wskazał duchowny.

Podkreślił, że dla Prymas Tysiąclecia "miłość nie była pustym słowem". - Ona wyraża się nie tylko w słowach, uczuciach, emocjach, ale w konkretnych czynach; jest podobna do wiary, która "bez uczynków jest martwa". Dlatego, jako kapelan Armii Krajowej pseudonim "Radwan 3", kard. Stefan Wyszyński tę miłość wyrażał m.in. poprzez posługę sakramentalną rannym - powiedział bp Lechowicz.

Postawa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

W ocenie biskupa polowego, doświadczenie walczącej stolicy zaowocowało jasną postawą Prymasa Tysiąclecia w czasach komunistycznych, kiedy "z odwagą bronił narodu i Kościoła". Powiedział, że kardynał bardzo często nawiązywał do Powstania Warszawskiego. Jako przykład przywołał jego słowa z listu pasterskiego z 1949 roku, w którym napisał: "Nie mogę rozstać się z myślą, że po Warszawie trzeba chodzić z wielką czcią".

Bp Lechowicz zaapelował, by nie ograniczać się tylko do oddawania czci i wyrażania pamięci o kard. Wyszyńskim, ale aby za jego przykładem dawać świadectwo wiary w środowisku, w którym się żyje.

- Chciałbym, aby ta tablica była wielkim apelem by miłować naszą Ojczyznę, by miłować siebie nawzajem, by miłować konkretnego człowieka, z którym się spotykamy na co dzień - zaznaczył biskup polowy Wojska Polskiego.

W uroczystościach wzięła udział prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcy stolicy.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także