Rada Mediów Narodowych w nowym składzie. Marszałek Sejmu zwołała pierwsze posiedzenie

2022-08-04, 10:38

Rada Mediów Narodowych w nowym składzie. Marszałek Sejmu zwołała pierwsze posiedzenie
Marszałek Sejmu zwołała I posiedzenie Rady Mediów Narodowych w nowym składzie. Foto: Wlodzimierz Wasyluk / Forum

Na godz. 18.00 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała pierwsze posiedzenie Rady Mediów Narodowych, w nowym składzie. 

Pod koniec lipca (22 lipca) Sejm wybrał trzech członków Rady Mediów Narodowych (dwóch powołuje prezydent). Posłowie wybrali: Joannę Lichocką, Piotra Babinetza oraz Krzysztofa Czabańskiego. 

Kadencja członka Rady Mediów Narodowych trwa 6 lat. Trzech z nich wybiera Sejm, natomiast dwóch powołuje prezydent spośród kandydatów wskazanych przez największe kluby opozycyjne.

Prezydent do Rady powołał posła Lewicy: Marka Rutkę. W Radzie zasiada także poseł Robert Kwiatkowski (obecnie koło PPS), który został zgłoszony przez klub Lewicy, a powołany do Rady przez prezydenta w 2020 roku. 

Rozwój mediów

Krzysztof Czabański przypomniał, że w ostatnich latach otrzymały one duże dofinansowanie. Zapewnił, że kolejne pieniądze będą kierowane na rozwój tych mediów. Stwierdził, że to najważniejsza kwestia, bo jak zaznaczył "od fundamentu finansowego zależy co można zrobić".

Dodał też, że Rada Mediów Narodowych będzie dbała o to, żeby te pieniądze były wydawane racjonalnie, z korzyścią dla słuchaczy, widzów i czytelników.

Rozszerzanie oglądalności 

Piotr Babinetz wskazał z kolei, że dla Rady Mediów Narodowych jest i będzie ważne rozszerzanie oglądalności przez media publiczne, a także to, aby ich oferta była atrakcyjna dla większości Polaków. Dodał, że istotne będzie także rozszerzenie działań w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Grupy Wyszehradzkiej.

- Zależy mi na tym, aby media publiczne były stablizatorem pluralizmu w Polsce - podkreśliła w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka, wybrana przez Sejm na kolejną kadencję członka Rady Mediów Narodowych. Zapewniła, że  jednym z celów i zadań RMN będzie to, aby media publiczne miały jak najsilniejszą pozycję na rynku.

***

Rada Mediów Narodowych jest organem kolegialnym, powołującym i odwołującym zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Pełni także funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi.

Polecane

Wróć do strony głównej