more_horiz
Wiadomości

Projekt w obronie chrześcijan. Marcin Warchoł: chcemy zagwarantować wolność religijną

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 07:27
- Ufam, że projekt obywatelski "w obronie wolności chrześcijan" znajdzie większość w Sejmie - powiedział weekendowemu "Naszemu Dziennikowi" wiceszef resortu sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski Marcin Warchoł.
Wicemin. sprawiedliwości dla Naszego Dziennika: Ufam, że większość w Sejmie poprze projekt o obronie chrześcijan
Wicemin. sprawiedliwości dla "Naszego Dziennika": Ufam, że większość w Sejmie poprze projekt o obronie chrześcijanFoto: PAP/Paweł Supernak

Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem zmian w Kodeksie karnym autorstwa Solidarnej Polski pod nazwą "W obronie wolności chrześcijan", który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła, lub związku wyznaniowego.

- Nawet posłowie innych wyznań, nie tylko chrześcijanie, a także niewierzący powinni poprzeć ten projekt, bo on jest proobywatelski, prowolnościowy, gwarantujący wolności sumienia - powiedział dziennikowi Warchoł.

"Chcemy zagwarantować wolność religijną"

W jego ocenie ta propozycja jest zgodna z art. 9 europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, która mówi, że każdy ma prawo publicznie wyznawać swoją religię.

- My nie narzucamy nikomu jednej konkretnej wiary, chcemy zagwarantować wolność religijną - zapewnił Warchoł.

Wiceszef MS powiedział, że rozwiązania dotyczące wyszydzania i lżenia Kościoła zaczerpnięto z systemu niemieckiego. - Naszą propozycję skonsultowaliśmy z Episkopatem, który wydał pozytywną opinię - dodał.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także