more_horiz
Wiadomości

Baltic Pipe coraz bliżej otwarcia. Trzy tłocznie gazociągu gotowe do pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 10:56
Gaz-System poinformował, że wszystkie trzy tłocznie gazu rozbudowywane i budowane w ramach projektu Baltic Pipe przeszły odbiory techniczne i są gotowe do pracy. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego. 
Gaz-System: wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych
Gaz-System: wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznychFoto: Twitter.com/@BalticPipe_PL

Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw tłoczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych - poinformowała spółka

"Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50 proc. rosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawia elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie. 

Baltic Pipe coraz bliżej otwarcia. Budowa tłoczni

Odbiory techniczne każdej z tłoczni zostały podzielone na dwa etapy, tak aby zachować płynność prowadzonych prac. Ponadto, podczas rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie oraz Goleniowie kluczowym elementem inwestycji było prowadzenie działań inwestycyjnych na czynnym i działającym obiekcie - wskazała spółka.

Tłocznia gazu w Odolanowie, znajdująca się w woj. wielkopolskim, jest największą tłocznią projektu Baltic Pipe w Polsce. Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tej tłoczni wrośnie o 30 MW, a przepustowość będzie wynosiła od 280 000 m sześc./h do 1 380 000 m sześc./h gazu.

Druga tłocznia gazu zlokalizowana jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim.

Moc drugiej tłoczni po zakończeniu rozbudowy wzrośnie o 25 MW. Trzecią tłocznią gazu Baltic Pipe, budowaną od podstaw, jest ta w Gustorzynie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Tłocznia została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o łącznej mocy 20 MW. Ten obiekt będzie sterować przepływami gazu w centralnej Polsce.

Czytaj także:

Gazociąg i bezpieczeństwo energetyczne

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju - podkreślił Gaz-System. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).

Spółka zapowiedziała, że uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Zobacz: Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute w Programie 1 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także